Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Plantach stanie rzeźba poświęcona Marii Jaremiance

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Na Plantach w okolicy Bunkra Sztuki  poświęcony Marii Jaremiance
Na Plantach w okolicy Bunkra Sztuki poświęcony Marii Jaremiance Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kompozycja „Hommage à Maria Jarema - Kraków Jaremiance” autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego już za kilka dni stanie na Plantach w pobliżu Bunkra Sztuki. Rzeźba ma być hołdem złożonym Marii Jaremie, jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku, związanej z Krakowem. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w czwartek 10 listopada o godz. 12.00.

Maria Jarema była jedną z najbarwniejszych postaci okresu międzywojennego i wiodącą osobowością powojennej sceny artystycznej Krakowa. Wystawiała swoje prace w zagranicznych galeriach, czego zwieńczeniem były udział w weneckim Biennale i zdobyta tam Nagroda im. Francesco Nullo. Rzeźbiarka, określana mianem artystki „rewolucji abstrakcyjnej”, liderki, inspiratorki, spajała ze sobą kilka pokoleń krakowskiej bohemy artystycznej.

Dziś w przestrzeni miasta, w którym żyła i tworzyła Maria Jarema napotkać można zaledwie jeden projekt artystki – wykonaną w 2006 roku przez Wandę Czełkowską, według pomysłu Marii Jaremy, „Fontannę Fryderyka Chopina”, znajdującą się nieopodal Filharmonii.

„Ustawienie przez Galerią Sztuki Współczesnej upamiętniającego ją pomnika wpisuje się w misję instytucji, która od dekad służy prezentacji najciekawszych artystów i najważniejszych zjawisk krakowskiej sceny artystycznej” – informuje Bunkier Sztuki.
Autorem pomnika jest, pochodzący z Krakowa, rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski, autor, min. kilkunastu nagrobków wybitnych ludzi kultury, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego, Tomasza Stańki oraz sarkofagów Krzysztofa Pendereckiego i Adama Zagajewskiego w Panteonie Narodowym w Krakowie. Dzieła Bednarskiego znajdują się w najważniejszych polskich i zagranicznych kolekcjach sztuki współczesnej.

„Pomnik autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego reprezentuje nowe podejście do przestrzeni miasta, jej funkcji i symboliki. Jego sercu bliska jest idea „pomnika miejsca-rzeźby-zdarzenia” zaproponowana przez prof. Waldemara Baraniewskiego – formy, która zostaje zapamiętana, bo nie pozostawia widza obojętnym” – wyjaśnia Galeria Sztuki Współczesnej.

Inspiracją dla kompozycji „Hommage à Maria Jarema - Kraków Jaremiance” była twórczość graficzna i malarska Jaremianki. Rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego nawiązuje do ostatniego dzieła artystki pt. „Figura”, powstała w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Nowa krakowska rzeźba stanie na Plantach w pobliżu Bunkra Sztuki. Uroczyste odsłonięcie odbędzie się w czwartek, 10 listopada o godz. 12.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska