https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze szopki z krakowskich kościołów. Pandemia nie przeszkodziła tradycji [ZDJĘCIA]

Anna Kowalska
Szopka u franciszkanów
Szopka u franciszkanów Anna Kaczmarz
W okresie Bożego Narodzenia szopki zdobią polskie kościoły nawiązując do tradycji związanej z narodzinami Jezusa. Co roku przyciągają one tłumy mieszkańców - w tym roku będzie inaczej, dlatego chcieliśmy Wam pokazać najpiękniejsze żłóbki z krakowskich kościołów.

Zwyczaj budowania bożonarodzeniowych szopek nawiązuje do św. Franciszka, ale źródła historyczne wskazują, że to tradycja sięgająca IV wieku. W 330 roku cesarzowa Helena nakazała wybudowanie w betlejemskiej grocie marmurowego żłóbka, który symbolizowałby miejsce narodzin Jezusa Chrystusa.

Upowszechnienie się szopki zawdzięczamy św. Franciszkowi, który w 1223 roku, za zgodą papieża Honoriusza III, w pustelni Greccio przygotował inscenizację narodzin Jezusa z udziałem okolicznych mieszkańców.

Na ziemiach polskich bożonarodzeniowe szopki pojawiła się wraz z zakonem Franciszkanów w XIII wieku, a najstarsze zachowane figury wykonane zostały w XIV wieku.

Obecnie najsłynniejsze są szopki toskańskie, sycylijskie i neapolitańskie. W Polsce do najbardziej znanych należą szopki krakowskie, prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. W kościołach tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia buduje się szopki, w których czasem można zobaczyć żywe zwierzęta oraz ludzi odgrywających role Maryi, Józefa, aniołów i pastuszków. W tym roku wprawdzie w kościołach takich szopek nie zobaczymy, ale nie mogło ich zabraknąć całkiem. Oto najpiękniejsze krakowskie szopki.

FLESZ - Jak spalić świąteczne kalorie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Fajne morowe powietrze w kościołach..od śpiewania, bekania i innych wyziewów ..nie odstrasza ludzi..a covid aż na Antarktydę dotarł ..upadek polskich umyslow

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska