Zwyczaj budowania bożonarodzeniowych szopek nawiązuje do św. Franciszka, ale źródła historyczne wskazują, że to tradycja sięgająca IV wieku. W 330 roku cesarzowa Helena nakazała wybudowanie w betlejemskiej grocie marmurowego żłóbka, który symbolizowałby miejsce narodzin Jezusa Chrystusa.
Upowszechnienie się szopki zawdzięczamy św. Franciszkowi, który w 1223 roku, za zgodą papieża Honoriusza III, w pustelni Greccio przygotował inscenizację narodzin Jezusa z udziałem okolicznych mieszkańców.
Na ziemiach polskich bożonarodzeniowe szopki pojawiła się wraz z zakonem Franciszkanów w XIII wieku, a najstarsze zachowane figury wykonane zostały w XIV wieku.
Obecnie najsłynniejsze są szopki toskańskie, sycylijskie i neapolitańskie. W Polsce do najbardziej znanych należą szopki krakowskie, prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. W kościołach tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia buduje się szopki, w których czasem można zobaczyć żywe zwierzęta oraz ludzi odgrywających role Maryi, Józefa, aniołów i pastuszków. W tym roku wprawdzie w kościołach takich szopek nie zobaczymy, ale nie mogło ich zabraknąć całkiem. Oto najpiękniejsze krakowskie szopki.
FLESZ - Jak spalić świąteczne kalorie?
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
