FLESZ - Dilerzy aut mają problem, a wszystko przez nowe normy emisji spalin
"Zaczął się już sezon smogowy i jednym z zaleceń w tym czasie jest, aby nie wietrzyć mieszkania"
Na doniesienia brytyjskich naukowców powołuje się m.in. RadioZet. Uczeni podkreślają, że słaby przepływ powietrza zwiększa ryzyko złapania Covid-19. Okazuje się bowiem, że unoszące się w powietrzu cząsteczki koronawirusa mogą przenosić się w mikroskopijnych aerozolach na dystans ponad dwóch metrów. Według raportu poprawa wentylacji i zwiększenie cyrkulacji powietrza poprzez otwarcie okien sprawia, że narażenie na zakażenie wirusem spada o połowę.
Szkopuł w tym, że w wielu miastach i wioskach - szczególnie południa Polski - właśnie rozpoczął się sezon smogowy, ich mieszkańcy palą w piecach węglem i drewnem, aby ogrzać swoje domy. To sprawia, że znów mamy bardzo zanieczyszczone powietrze. Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego ostrzegają, aby w stolicy Małopolski oraz ościennych gminach wybierać inne sposoby, które zmniejszą ryzyko zakażenia groźnym wirusem niż ten, który sugerują naukowcy.
Należy wziąć pod uwagę warunki, jakie obecnie panują za oknem. Nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce, bo problem zanieczyszczenia powietrza dotyka całego kraju. Zaczął się już sezon smogowy i jednym z zaleceń w tym czasie jest, aby nie wietrzyć mieszkania, kiedy występują wysokie stężenia pyłów zawieszonych
- podkreśla Ewa Lutomska z KAS.
Faktycznie jakość powietrza w ostatnich dniach w Krakowie coraz bardziej się pogarsza. Szczególnie nocami notuje się spore przekroczenia dopuszczalnych norm. Poziom stężenia pyłu PM 10 mocno przekraczał ostatnio 100 mikrogramów na metr sześcienny (dopuszczalna norma dobowa to 50 µg/m3).
W Krakowie nikomu nie polecam otwierania okien w nocy. Jakość powietrza faktycznie się pogarsza, a głównym powodem jest to, że mieszkańcy gmin ościennych popołudniami zaczynają ogrzewać swoje domy węglem i drewnem. A jak wiemy, Kraków położony jest w niecce, te zanieczyszczenia spływają do nas i nocami powietrze jest bardzo złej jakości
- dodaje Lutomska.
Jeśli już ktoś koniecznie chce wietrzyć pomieszczenia, to raczej w ciągu dnia. - Ale wcześniej sprawdźmy, jaka jest jakość powietrza. W Krakowie dostępność służących do tego narzędzi jest duża - podkreśla Lutomska. I dodaje, że szczególnie jesienią i zimą warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który może stanowić alternatywę dla wietrzenia swoich mieszkań oraz domów.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
