https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Christo, artysta, który opakował berliński Reichstag i paryski Łuk Triumfalny

Anna Piątkowska
Opracowanie:
Christo znany był jako artysta, który opakował berliński Reichstag i paryski Łuk Triumfalny / fot. wikipedia
Christo znany był jako artysta, który opakował berliński Reichstag i paryski Łuk Triumfalny / fot. wikipedia
W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów – Christo Władimirow Jawaszew. To on opakował berliński Reichstag i paryski Łuk Triumfalny.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Christo Władimirow Jawaszew urodził się 13 czerwca 1935 r. w Bułgarii. Tego samego dnia w Maroku na świat przyszła żona i wspólniczka artystycznych projektów Jeanne-Claude Denat de Guillebon. Od 1958 roku pozostawali małżeństwem i artystami

Christo i Jeanne-Claude łączyli koncepcje land-artu (sztuka ziemi) oraz tzw. sztuki ubogiej.

W historii sztuki zapisał się opakowując wraz z żoną, Jeanne-Claude Denat de Guillebon znane zabytki, min. paryski Pont Neuf oraz Łuk Triumfalny, budynek Reichstagu w Berlinie. Na początku małżonkowie opakowywali niewielkie przedmioty, jak maszyna do pisania. Z czasem ich projekty przybrały dużo większą skalę: 2 km wybrzeża Australii, najstarszy z paryskich mostów - Pont Neuf czy budynki.

Artystycznym zamysłem opakowywania było wyjęcie przedmiotów z ich codziennej funkcji, by pokazać ich prawdziwy obraz. Artysta mówił, ze jest to "wyjście ze sztuką do ludzi, którzy nigdy nie odwiedzają muzeów".

Ostatnim projektem zaplanowanym na ten rok miało być opakowanie Łuku Triumfalnego, z powodu pandemii projekt został przeniesiony na kolejny rok. Zostanie wykonany zgodnie z wytycznymi Christo.

Większość życia spędził na emigracji. Mieszkał w Wiedniu, Genewie, Paryżu i Nowym Jorku, gdzie zmarł.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska