Rezerwat ten został utworzony już w 1925 roku. - W 1956 roku dzięki staraniom Prof. Władysława Szafera powiększono powierzchnię rezerwatu o 47 ha nazywając go "Bór na Czerwonem" – informuje urząd miasta w Nowym Targu.
Jest to jedyny rezerwat torfowiskowy leśny w polskiej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Jak dodaje urząd miasta, zachowały się w nim zróżnicowane i dobrze wykształcone biocenozy leśne, przejściowe i torfowiskowe.
Rezerwat "Bór na Czerwonem" zawdzięcza swą nazwę glonowi Zygonium ericetorum, którego plecha w okresie jesieni ma barwę czerwoną. Rezerwat jest położony na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ, w Leśnictwie Bór.
- Podstawowym przedmiotem ochrony w rezerwacie jest torfowisko wysokie pokryte naturalną roślinnością, wraz z otaczającymi drzewostanami sosnowymi z udziałem świerka – informuje urząd miasta.
W rezerwacie stworzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną, na końcu której jest platforma widokowa, z której podziwiać można szczyty Tatr i Gorc, a w pierwszej kolejności na szerokie torfowiska. Droga edukacyjna nadaje się dla osób na wózkach inwalidzkich, jak również dla rodzin z dziećmi w wózkach.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
