Gmach główny zakopiańskiego muzeum przez ostatnie dwa lata przeszedł gruntowy remont. Roboty budowlane objęty cały budynek – od piwnic aż po dach. Prace remontowe skończyły się co prawda kilka miesięcy temu, jednak od tamtej pory muzealnicy przygotowywali odnowioną stałą ekspozycję. W sobotę mieszkańcy Zakopanego i turyści będą mogli zobaczyć, jak zmienił się gmach przy Krupówkach.
- Wystawa, którą otwieramy dla Państwa w odnowionym głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, jest już piątą z kolei stałą ekspozycją muzealną zorganizowaną w tej przestrzeni i zarazem siódmą w długiej historii naszej instytucji – informuje Muzeum Tatrzańskie. - O sposobie prezentowania muzealnych zbiorów decydowała zawsze ich liczba, warunki lokalowe, zmieniająca się metodyka organizowania wystaw muzealnych, różne koncepcje opisywania otaczającej nas rzeczywistości, a w dziedzinie nauk przyrodniczych nowe osiągnięcia naukowe.
Jak mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, będzie to cała ekspozycja w gmachu głównym, która będzie opowiadała o historii, kulturze i przyrodzie Tatr i Podhala.
- Ekspozycja ta będzie poświęcona etnografii, historii, przyrodzie ożywionej i nieożywionej. Właściwie tematyka będzie podobna jak w starej ekspozycji. Została to jednak trochę inaczej zakomponowane, w bardziej nowoczesny sposób. Mimo jednak jednak nowych technologii nie zabraknie jednak oryginalnych eksponatów - mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Nowa wystawa opowiada z perspektywy spotkania – wydarzenia, które rozpoczęło się przeszło półtora wieku temu i trwa do dziś. - Miejscem tego spotkania jest Zakopane i Tatry, a uczestnikami miejscowa ludność, osoby przyjeżdżające z różnych części Polski oraz tatrzańska przyroda. Jego energią jest kultura regionalna i majestat najwyższych polskich gór wraz z ich naturalnym bogactwem. Jego efekty to między innymi styl zakopiański w architekturze i sztuce użytkowej, inspiracje podhalańskim folklorem w muzyce i literaturze, fenomen współczesnego podhalańskiego malarstwa na szkle, a w przestrzeni Tatr ich eksploracja gospodarcza, naukowa, turystyczna i wreszcie ochrona – zachęca Muzeum Tatrzańskie.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
