FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

„Mobilistan” – pierwsze mobilne państwo w przestrzeni limuzyny - to międzynarodowy projekt artystyczny stworzony przez Manafa Halbouniego oraz Christiana Manssa.
- Mobilistan powstanie na terenie limuzyny, tworząc w ten sposób terytorium, do którego można wjechać lub wyjechać drzwiami pojazdu. Ma własną flagę, hymn i paszport - wyjaśniają artyści. - W Mobilistanie mieszka czterech stałych mieszkańców, pełniących jednocześnie kilka funkcji, takich jak prezydent stanu, minister spraw zagranicznych, minister finansów, minister spraw wewnętrznych itd.
Czterech stałych mieszkańców to: Barbara Repe, Anne Manss, Manaf Halbouni i Christian Manss. To oni określą losy Mobilistanu, kto może zostać obywatelem, kto otrzyma wizę lub gdzie znajduje się tymczasowa lokalizacja mobilnego państwa.
Projekt dotyka problematyki państwowości, ograniczeń terytorialnych, obywatelstwa, tożsamości, wolności przemieszczania się. Ponadto ma również na celu pobudzenie dyskusji o istniejących i utopijnych formach państwa.
Czarna limuzyna Mobilistanu wyruszyła 16 września z Berlina, przemierzając trasę: Drezno – Praga – Budapeszt – Wiedeń – Zagrzeb – Belgrad – Sofia – Stambuł – Kraków. Ostatnim przystankiem na trasie będzie Solingen - Centrum Sztuk Prześladowanych.
Wytyczona droga nawiązuje do tras, którymi poruszają się uchodźcy.
22 i 23 października mobilne państwo Mobilistan będzie znajdowało się na terenie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W ramach czasu zwiedzania i specjalnie przygotowanej wizy artyści udostępnią wnętrza Mobilistanu. Goście będą także mieli możliwość ubiegania się o obywatelstwo mobilnego państwa.
Autorzy projektu to Manaf Halbouni i Christian Manss.
Manaf Halbouni (1984, Damaszek, Syria) – studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Damaszku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie uczęszczał do klasy mistrzowskiej prof. Eberharda Bossleta. Halbouni otrzymał nagrodę Marion Ermer Award 2016, przyznawaną przez Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w takich krajach jak: Austria, Malta, Niemcy, Szwajcaria, Włochy.
Christian Manss (1978, Eisenach, Niemcy) – studiował w Lipsku. W latach 2012–2015 pracował także w Oberhausen, gdzie otrzymał trzyletnie stypendium miasta i The Ludwig Foundation. Jego prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Austrii, Czarnogórze, Francji, Korei Południowej, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach, między innymi Weisman Art Foundation w Los Angeles.