Wybór królowej miodu był głównym punktem tegorocznej edycji Dnia Misia, Miodu i Bartników, który w niedzielę odbywał się w Poroninie. Impreza miała już swoją XXI odsłonę. Święto miodu i bartników nawiązuje do tradycji Podhala. Bowiem górale od pokoleń zajmowali się pszczelarstwem, a miód pszczeli traktują m.in. jako naturalne lekarstwo na rozmaite przypadłości.
W czasie święta nie zabrało stoisk z asortymentem z różnych pasiek z podtatrzańskiego rejonu. Każdy smakosz mógł popróbować różnych miodów i wybrać ten najlepszy dla siebie. Na stoiskach można było również nabyć m.in. kosmetyki na bazie miodu, świece.
Święto rozpoczęło się od mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny w Poroninie, która odprawiona została w intencji pszczelarzy. Potem zabawa przeniosła się na teren Gminnego Ośrodka Kultury. W tym roku do konkurs na Podhalańską Królową Miodu zgłosiły się cztery kandydatki. Dziewczęta musiały się wykazać m.in. znajomością miodów i miododajnych kwiatów, umiejętnością zbijania ramek i rozpalania podkurzacza oraz zaprezentować się w strojach góralskich.
Zmagania kandydatek oceniało jury: Anna Zasada – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Poronin, Paweł Gał – przewodniczący komisji kultury, Jan Świdroń - prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu, Jacek Sikoń - wiceprezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu, Maria Budz – sekretarz Gminy Poronin i Mieczysław Grzybek – członek Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu.
Tegoroczna rywalizacja była bardzo zacięta. Ze względu na równą liczbę punktów w klasyfikacji łącznej, zgodnie z zapisami regulaminu, wzięto pod uwagę zajęte miejsce w rozpoznawaniu miodów. Jury na Podhalańską Królową Miodu 2023 r. wybrało Natalię Oprzędek z Białki Tatrzańskiej. Koronę przekazała jej ubiegłoroczna królowa Magdalena Stawczyk z Leśnicy. Natomiast tytuł pierwszej wicekrólowej została Małgorzata Wyrtel z Zubrzycy Dolnej, a drugą wice została Małgorzata Sieczka z Białego Dunajca. Damą Dworu została Magdalena Dziubas z Małego Cichego najmłodsza z kandydatek.
W trakcie XXI Dnia Misia, Miodu i Bartników pszczelarze wybrali także "najsmaczniejszy miód". W tym roku najlepszy okazał się miód z pasieki Józefa Bobka z Odrowąża.
Na scenie plenerowej wystąpił świętujący 30 lat swojego istnienia Kabaret Truteń. Po pełnym humoru występie, pracownicy Urzędu Gminy Poronin, urządzili sąd nam członkami kabaretu, skazując ich – przy aplauzie publiczności - na kolejne 30 lat działalności. W prezencie wójt Anita Żegleń podarowała artystom jubileuszowy tort, składając serdeczne podziękowania za ich dotychczasowe występy. Muzyczną gwiazdą wieczoru były Gronicki, które zaprezentowały swoje największe przeboje.
Festiwal Folkloru w Zakopanem. Warsztaty z tkania łapawic i ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]