W Nowym Targu obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaplanowane zostały na niedziele 12 grudnia. Rozpocznie je msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny, z udziałem pocztów sztandarowych i w oprawie muzycznej Chóru „Gorce”. W południe - Apel Poległych, potem składanie wiązanek pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - patrona NSZZ „Solidarność”.
Na Rynku o godzinie 12. 30 otwarta zostanie wystawa pt. "Stan wojenny 1981-1983". Ekspozycja przygotowana została przez IPN Oddział w Krakowie. W programie inscenizacja historyczna pt. „Solidarność” nie zginie w góralskiej dziedzinie - przygotowana przez Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.
W Miejskiego Centrum Kultury, o godzinie 14 zostaną wręczone medale i dyplomy dla zasłużonych działaczy NSZZ „Solidarność”. Następnie zebrani wysłuchają Koncertu Pamięci Prześladowanych w okresie Stanu Wojennego pt. „Żeby Polska była Polską”. Na przedstawieniu zagrają Studio Piosenki Septyma, Iskra, Młode Podhale, Sylaba. Drugi koncert o godzinie 16 pt. „Nie zapomnijcie tamtych dni” w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów.
Mottem obchodów będą słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Największa solidarność jest solidarnością sumień". Organizatorami wydarzenia są - Region Małopolski NSZZ „Solidarność”, oddział nr 6 w Nowym Targu, Burmistrz Miasta, Stowarzyszenie NZS oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie.
- W Zakopanem obchody 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego zaplanowane zostały na dwa dni tj.12 i 13 grudnia. Rozpocznie je otwarcie wystawy plenerowej na Krupówkach obok oczka wodnego w niedziele 12 grudnia o 17. 30. Tytuł ekspozycji to "Stan wojenny 1981-1983"- informuje pracownica urzędu miasta Zakopane
Następnie w miejskim Kinie Sokół o godzinie 18 odbędzie się premiera filmu „Trudne słowo Solidarność” Piotra Litki. Jest to filmowe wspomnienie o Jerzym Zacharko. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert "Wolni mimo zniewolenia" Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, na którym usłyszymy m.in. piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.
Organizatorami obchodów są Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Urząd Miasta Zakopane, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Ponadto współorganizatorami koncertu są Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, Wadowickie Centrum Kultury w Wadowicach, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
- Z powodów pandemii covid-19 ilość miejsc na wydarzeniu jest ograniczona. Zainteresowani wejściem na uroczystość, mogą się zapisać na [email protected] bądź telefonicznie 18 20152 05 wew. 22. Zapisy trwają do 09 grudnia- informuje Urząd Miasta Zakopane
W poniedziałek 13 grudnia o godzinie 18 w Sanktuarium św. Antoniego na Bulwarach Słowackiego w Zakopanem zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.
Za sprawą kampanii społecznej zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej- Zapal Światło Wolności wszyscy będą mogli uczcić pamięć wydarzeń grudnia 1981 roku- ustawiając w oknie zapaloną świece o godzinie 19.30.
Na wystawę „W rocznicę 13 grudnia 1981. W obiektywie Antoniego Schroedera” zaprasza Muzeum Tatrzańskiego. Prezentacja dostępna jest dla wszystkich chętnych wystarczy wejść na stronę www.muzeumtatrzanskie.pl
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
