FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Przypomnijmy, Stowarzyszenie Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie oraz członków Kabaretu „Pod Budą” zabiega o to, by u zbiegu ulic Czapskich i Jabłonowskich stanął pomnik kabareciarza i byłego studenta krakowskiej uczelni Bohdana Smolenia.
Naturalnej wielkości sylwetka Smolenia stojącego obok ławeczki, pod którą leży kot jest już gotowa, rzeźbę z brązu wykonał prof. krakowskiej ASP Karol Badyna. Jak zaznaczają pomysłodawcy upamiętnienia artysty, pomnik nie obciąży budżetu miasta, część kwoty na jego sfinansowanie została już pozyskana, wciąż trwa zbiórka funduszy na portalu zrzutka.pl pod hasłem „Postawimy człowieka z brązu - Bohdan Smoleń”.
Póki co pomnik jednak nie stanie w centrum miasta, według magistratu tego rodzaju rzeźba zaburzy układ urbanistyczny, będzie przeszkadzała pieszym, którzy w ty miejscu mają do dyspozycji niezbyt szeroki chodnik.
Problem z pomnikiem Smolenia to także brak odpowiednich zezwoleń. Wprawdzie w czerwcu inicjatorzy zwrócili się do rady miasta z prośbą o wydanie zgody na lokalizację pomnika, ale w związku z tym, że proponowana lokalizacja stanowi strefę buforową dla obszaru wpisanego na listę UNESCO, każda inicjatywa ingerująca w tej przestrzeni, musi mieć zgodę Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Pierwsze pismo zostało złożone do Wydziału Kultury UM, ale zostało odrzucone. Teraz ponawiamy prośbę w zakresie postawienia pomnika w tym miejscu, które zaproponowaliśmy. Zbieramy podpisy, żeby jeszcze raz można było rozpatrzeć wniosek. Wiemy, że mamy poparcie części radnych w tym zakresie, więc jesteśmy bardzo dobrej myśli - mówił nam w lipcu, gdy po raz pierwszy informowaliśmy czytelników o tej sprawie, pomysłodawca inicjatywy Michał Szanduła, dyrektor Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego.
Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w sprawie Rzeźby Bohdana zbiera właśnie podpisy pod projektem rezolucji rady miasta Krakowa w sprawie rzeźby. Wielbiciele talentu Smolenia mogą złożyć podpis w Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. 29 listopada 46, pok. 020, od poniedziałku do piątku w godz. 8-15) albo drogą elektroniczną, korzystając z tzw. podpisu zaufanego.
Skąd pomysł na pomnik Solenia w Krakowie? „Większość jego pracy i kariery związane jest z Poznaniem, ale związki z naszym miastem są również silne. Uważamy, że postać, tak zasłużona dla Krakowa i kultury studenckiej, powinna być uhonorowana w stosowny sposób proponowany przez Komitet Budowy” - czytamy w projekcie rezolucji.