Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 6 metrów i 174 tony. Tak powstawał nowohucki pomnik Lenina. Archiwalne zdjęcia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Choć w nowohuckiej Alei Róż stał zaledwie 16 lat, a od jego demontażu minęły trzy dekady, wciąż jest obecny w świadomości nie tylko mieszkańców Nowej Huty. Pomnik Lenina był symbolem opresyjnego systemu, z czasem stał się niemal neutralnym elementem, który wkomponował się w przestrzeń dzielnicy, stając się punktem orientacyjnym. Nocą 10 grudnia 1989 roku został zdemontowany. Zobaczcie, jak powstawał nowohucki pomnik Lenina. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Niedawno wśród krakowskich radnych pojawił się pomysł, by na miejscu pomnika Lenina stanął pomnik Lorda Vadera, bohatera "Gwiezdnych Wojen". Lord Vader wprawdzie z Nową Hutą nie ma nic wspólnego, podobnie zresztą jak jego poprzednik na monumencie, ale, zdaniem radnych miałby przyciągnąć do Nowej Huty turystów z całego świata. Nie wiadomo, czy Lenina zastąpi rycerz Jedi, który przeszedł na ciemną stronę Mocy.

Od 31 lat w alei Róż nie ma już pomnika Lenina (został zdemontowany 10 grudnia 1989 roku) i choć stał tu zaledwie 16 lat, w świadomości nowohucian wciąż funkcjonuje, jedni do dziś spotykają się „pod Leninem”, inni na różne sposoby wciąż przetwarzają artystycznie trudne dziedzictwo historyczne.

Odlany z brązu pomnik autorstwa rzeźbiarza Mariana Koniecznego uroczyście odsłonięto 28 kwietnia 1973 roku. W uroczystościach wzięli udział m.in. ambasador ZSRR Awierkij Aristow oraz wicepremier Piotr Jaroszewicz, a także około 50 tys. robotników przywożonych do Nowej Huty autokarami z najdalszych zakątków Polski.

Trzy lata wcześniej wmurowano kamień węgielny, a rozmowy na temat monumentu wodza rewolucji trwały od 1966 roku. Pomnik odlano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych - miał aż sześć i pół metra wysokości, ważył około siedmiu ton. Sam pomnik stał na blisko trzymetrowym postumencie. Całość ważyła 174 tony.

Nowohuckie sklepy z przeszłości

Magia dawnych sklepów w Nowej Hucie. Niezwykła podróż do prz...

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych mieszkaniec Nowej Huty miał szansę przejść spod pomnika Lenina aleją Lenina do Huty imienia Lenina, żeby zobaczyć popiersie Lenina.

Pomnik nie spotkał się z przychylnością mieszkańców, nocą z 17 na 18 kwietnia 1979 r. monument został uszkodzony po podłożeniu ładunku wybuchowego, a następnie ogrodzony i naprawiony. Ostatecznie pomnik usunięto dziesięć lat później, nocą 10 grudnia 1989 roku.

Najpierw zdemontowany pomnik trafił do fortu we Wróblowicach, a następnie został odsprzedany za cenę złomu szwedzkiemu milionerowi Bengtowi Erlandssonowi, który umieścił go w parku rozrywki High Chaparral Theme Park.

W zbiorach Muzeum Nowej Huty pozostał fragment pięty, który oderwał się podczas próby wysadzenia.

6 sierpnia w Muzeum Nowej Huty otwarta została wystawa "Wańka - wstańka. Nowohucki pomnik Lenina " - historię nowohuckiego pomnika można obejrzeć do 15 marca 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska