- Pomysł na powstanie muzeum zrodził się dwa lata temu. Stwierdziłem, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły nie wiedza jak funkcjonowaliśmy my, nasi rodzice czy dziadkowie kilkanaście lat temu. I tak naprawdę teraz jest ostatni moment zanim te rzeczy zostaną wyrzucone do śmieci. Bo to jest historia nasza i historia techniki. Wykorzystamy to muzeum do lekcji edukacyjnych w naszej szkole - mówi Piotr Malinowski dyrektor szkoły podstawowej w Zębie
W uroczyście wstęgę przecięli jednocześnie otwierając muzeum m.in. Anita Żegleń wójt Gminy Poronin, Maciej Dziubas zastępca wójta Gminy Poronin, Marzena Bąk wizytator delegatury małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, dyrektorzy szkół, przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów.
- Jesteśmy w przyspieszonym tempie rozwoju techniki. Tak naprawdę dzisiejsze komputery za 20 lat to będzie zamierzchła przeszłość. Przeszłość jest jak fundament, bez którego wszystko się zawali. Poznając przeszłość możemy zbudować przyszłość - powiedziała Anita Żegleń wójt gminy Poronin
Udało się zgromadzić mnóstwo cudów techniki lat XX w., które powinny przywrócić u każdego niezliczoną ilość wspomnień. Jest pralnia na z kultową pralką Franią, zakład fryzjerski, kącik biurowy z maszynami do pisania, zakład krawiecki oraz kuchnia rodem z PRL, a nawet makieta z kolejką elektryczną.
W ekspozycji znalazły się kultowe już odbiorniki radiowe, telewizory, aparaty fotograficzne, kamery, zegary, komputery, gry, rzutniki, miniatury aut, rowery.
Podczas zwiedzania z głośników można usłyszeć informację na temat historii urządzeń.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
