Róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe! Kilka tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul oraz 100 drzew zostanie posadzonych w okolicy Nowego Kleparza, by stworzyć „Ogród Krakowianek”.
"To będzie nie tylko zielony zakątek w centrum miasta, ale i ważne miejsce upamiętnienia wydarzenia, jakim było nadanie kobietom w naszym kraju praw wyborczych – 28 listopada 1919 r. Polska jako jeden z pierwszych państw zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom" - informują urzędnicy.
Projektanci zakładają, że trzeba będzie rozpocząć od rozbiórki nośników reklamowych, a także wymiany nawierzchni. W "Ogrodzie Krakowianek" miałaby się znaleźć pamiątkowa tablica zatopiona w nawierzchni, a także mała architektura: ławki, kosze na śmieci, pergola z huśtawko-ławkami, oświetlenie. W parku kieszonkowym ma zostać nasadzonych 81 drzew, ponad 2600 krzewów, około 270 bylin, 1700 cebul i 70 pnączy. Trawnik zaś zostanie poddany rekultywacji.
Szacunkowy koszt inwestycji pod koniec 2022 wynosił ok. 2 mln zł.
Prawa wyborcze kobiet w Polsce potwierdzone zostały 28 listopada 1918 r. dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.
Pierwszym nowożytnym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku.
Szybkie muffinki na kefirze

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów