MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na rozbudowę DK28 unieważniony jeszcze przed otwarciem ofert

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Rozbudowa DK28 między innymi na odcinku Limanowa - Chełmiec oraz Kasina-Wielka- Limanowa może się opóźnić. Jeszcze przed upłynięciem terminu składania ofert Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła ogłoszone wcześniej przetargi na przygotowanie dokumentacji projektowej. Powodem jest fakt, że wykonawca zdecydował się skrócić proces przygotowania dokumentacji. Miał on wynosić pierwotnie 89 miesięcy.

Zgodnie z planem przebudowa DK28 na odcinku Chełmiec-Limanowa oraz Kasina-Wielka-Limanowa ma przyczynić się między innymi do poprawy bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych, a także poprawy parametrów technicznych drogi.

GDDKiA po serii pytań skierowanych do wykonawców zdecydował się unieważnić przetarg jeszcze przed terminem otwarcia ofert. Wykonawca zdecydował się skrócić czas na przygotowanie dokumentacji projektowej. Czas ten wynosić miał zgodnie z pierwotnym założeniem 89 miesięcy.

Jak przekonuje w uzasadnieniu GDDKiA rozbudowa drogi po istniejącym śladzie nie wymaga tak długiego procesu przygotowania dokumentacji poprzez modyfikację etapów.

- Bardziej efektywne będzie rozpoczęcie projektowania od przygotowania wielowariantowej koncepcji uwzględniającej wariantowanie tylko wybranych elementów zlokalizowanych na przebiegu istniejącego śladu drogi, następnie uzyskanie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) i w dalszej kolejności przystąpienie bezpośrednio do realizacji Projektu Budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID – podaje GDDKiA.

Teraz konieczne będzie wprowadzenia zmian do opisu przedmiotu zamówienia, które „będą miały istotny wpływ na treść sporządzanych ofert. Dodatkowo zmiana zakresu ma również wpływ na wartość zamówienia, która musi być na nowo ustalona z uwzględnieniem wprowadzonych zmian”.

Potencjalny wykonawca w ramach realizacji zadania będzie musiał wykonać studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe oraz złożyć wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla każdego z odcinków. Następnie konieczne będą koncepcje oraz projekty budowane.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska