FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
- Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo. Nie spodziewałem się tego i nie przygotowałem sobie niczego, a lepiej piszę, niż mówię - mówił, nie kryjąc zaskoczenia, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike po ogłoszeniu wyników.
Na co dzień Radek Rak pracuje w krakowskiej przychodni weterynaryjnej. Jak mówił w jednym wywiadów, postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna. Podjął temat również dlatego, że opowieść o galicyjskiej rabacji dotychczas zdominowana była przez głos jej ofiar, galicyjskich ziemian.
O nagrodzonej książce „Baśń o wężowym sercu” czytamy na stronie wydawnictwa: „’Baśń’ jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrastała postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka”.
Książka Radka Raka wpisuje się w silny w literaturze ostatnich lat trend oddawania głosu tym, którzy do tej pory go nie mieli, przedstawiając historię rabacji z punktu widzenia galicyjskich chłopów.
- Radek Rak dotarł do tego miejsca, zaczerpnął z jego ciemnych źródeł i nurtów i dał nam kubek tamtej wody, pożywnej, orzeźwiającej wody mitu i tajemnicy. Nie wiem, czy od literatury można oczekiwać czegoś więcej - mówił podczas laudacji Paweł Próchniak, przewodniczący jury.
„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to trzecia książka Radka Raka. Zadebiutował w 2014 roku powieścią „Kocham cię, Lilith”, a dwa lata później ukazała się książka „Puste niebo”. Pierwsze teksty autorstwa Raka ukazywały się m.in. w czasopismach „Nowa Fantastyka”, „Lampa” oraz antologii „Legendy polskie oraz Tarnowskie Góry Fantastycznie”.
W finale tegorocznej Nagrody Literackiej Nike znalazły się oprócz zwycięskiej „Baśni o wężowym sercu” Radka Raka i „27 śmierci Toby`ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko, „Płuczki” Pawła Reszki, „Pusty las” Moniki Sznajdeman, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego, „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa zawady oraz biografia „Jaremianka” Agnieszki Daukszy.
Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku od 1997 roku. Laureat otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły.
Tegoroczna Nike czytelników przypadła książce reporterskiej Joanny Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda".
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
