Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

„Wyobraź sobie projekt, który zawiera w sobie wszystkie emocje. Wydarzenie pełne brzmień, rytmów, obrazów i słów. Przedsięwzięcie łączące w swojej istocie płaszczyzny muzyki, sztuki, psychologii i ekologii. Interdyscyplinarnie i niebanalnie. Skondensowana pigułka jednego dnia. A w niej koncerty, panele, spotkania, wywiady, warsztaty” – piszą organizatorzy.
Koncerty w ramach Łap Oddech Festivalu będą się odbywały na dwóch scenach. Kogo posłuchamy?
Artur Rojek zaprezentuje nam piosenki z pogranicza alternatywnego popu i rocka, pochodzące z dwóch jego płyt – „Składam się z ciągłych powtórzeń” i „Kundel”. Również dwa albumy ma na swym koncie Vito Bambino, a jego specjalnością jest łączenie popu z hip-hopem. Duet Karaś/Rogucki żegna się już ze swoimi fanami. Krakowski festiwal to zatem jedna z ostatnich okazji, by posłuchać electro-popowych piosenek w jego wykonaniu. Bracia Waglewscy to weterani polskiego rapu i rocka. Tym razem zaprezentują się jako didżeje, przywożąc do Krakowa Fisz Emade Soundsystem. Matylda Damięcka i Radek Łukaszewicz tworzą niecodzienny duet aktorki i muzyka. Ich wspólne piosenki z płyty „Matka” okazały się strzałem dziesiątkę. Jak wypadną na żywo?
Na mniejszej scenie zagrają młodzi wykonawcy. Krakowska grupa Lor wykonuje eteryczną mieszankę folku i popu w dziewczęcej wersji. Dziwna Wiosna to garażowy rock, który spodoba się fanom Ørganka i Kim Nowak. Duet Zuta łączy w swej twórczości gitarowe riffy z tanecznym bitem. Z kolei w muzyce Chłodno zgodnie z nazwą dominuje nostalgiczny nastrój i klimatyczne brzmienia. Avi to popularny raper, który przyciągnie na swój występ fanów nowoczesnego hip-hopu.
W Strefie Świadomości odbędą się warsztaty i panele dotyczące zdrowia psychicznego, odpowiedzialnego podejścia do natury, rozwoju i oddechu. Spotkamy się bowiem akurat w Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. W tym duchu odbędą się warsztaty „Ciałooddychanie” z Katarzyną Kachel (notabene naszą koleżanką redakcyjną), która jest trenerką oddechu transmodalnego. Będzie więc można doświadczyć mocy oddechu, bo w programie m.in.: oddech organiczny - barometr stanu wewnętrznego, oddech rdzeniem - rozładowanie stresu, wzmocnienie kontroli emocjonalnej i odporności psychicznej.
Holistycznie zajmiemy się ciałem wraz z Sylwią Henslok podczas gimnastyki słowiańskiej, a z Anką Hostyńską w warsztacie „C(i)ałoRealcja” postaramy się uświadomić sobie, jaką mamy relację z własnym organizmem. W planie jest jeszcze „Mimika ma relaks”, czyli prowadzona przez Iwonę Lalik-Kozień joga twarzy oraz „Psyche i seks” z Agatą Ptak, psycholożką i seksuolożką – warsztat o naszej seksualności oraz dlaczego jej świadomość jest taka istotna.
Panelową ofertę uzupełnią: wykład terapeuty Łukasza Gołąbka dla rodziców na temat tego, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach, spotkanie „Epidemia samotności. Jak budować trwałe więzi we współczesnym świecie” z Agnieszką Łopatowską i Moniką Szubrycht, panel o fotografii koncertowej „Uchwycić obraz, gdy gra muzyka” z Adą i Sobiesławem Pawlikowskimi – małżeństwem fotografików, warsztat dziennikarski „Jak pisać książki o muzyce” z Leszekiem Gnoińskim, cenionym dziennikarzem muzycznym, autorem 16 książek o muzyce rockowej, a także warsztaty aktorsko-wokalne: „Gest, ruch, ciało, emocje” z Karolem Dziedzicem, aktorem, muzykiem, wokalistą, a zarazem coachem wokalnym i rehabilitantem głosu, który posiada certyfikat pedagoga wokalnego Natural Voice Perfection.
„Idea festiwalu jest zbudowana wokół emocji. Sztuka, muzyka, psychologia to emocje właśnie. Zamierzamy 7 września wygenerować tylko te pozytywne, a obłaskawić te trudne. Udowodnimy, że twórczość jest wielopłaszczyznowa i ma czasem nieoczywiste brzmienia. Płaszczyzn tych warto nie rozdzielać, a brzmień z uwagą można wysłuchać” – piszą organizatorzy.
Bilety na wydarzenie w cenie 159 zł są dostępne na stronie ebilet.pl oraz sklep.arenakrakow.pl.