Jak informowaliśmy, na początku czerwca podpisana została umowa między Muzeum KL Plaszow i firmą RE-Bau na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow. Na przełomie lipca i sierpnia ruszą wspomniane prace. To pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow.
"Umowa na zagospodarowanie terenu przewiduje wykonanie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy, oznaczenie punktów terenowych i przystanków historycznych, wykonanie tablic z informacjami i regulaminami, konstrukcji pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, a także małej architektury i okien ekspozycyjnych w terenie" - informuje miasto. - "W razie zamknięcia odcinków dróg lub ścieżek, wyznaczone zostaną alternatywne trasy, tak aby zapewnić swobodę przemieszczania się".
Jak będzie wyglądało Muzeum KL Plaszow?
"Utworzenie instytucji, uporządkowanie terenu i budowa budynku wystawowego – Memoriału – są podyktowane potrzebą ugruntowania wiedzy o istnieniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i pracy przymusowej w Krakowie podczas II wojny światowej" - czytamy na stronie internetowej muzeum.
- KL Plaszów to jedno z ostatnich tego typu miejsc, które nie zostało jeszcze w sposób właściwy zaopiekowane przez polskie państwo - mówił wicepremier w sierpnia 2021 roku, podczas wizyty na terenie Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 – 1945). - Chcemy zorganizować tutaj cywilizowane miejsce pamięci, muzeum, które będzie w jeszcze lepszy sposób przypominało i edukowało o tym, co się w tym miejscu działo w czasie II wojny światowej - dodał Gliński.
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow będzie obejmować teren poobozowy, Szary Dom, Memoriał KL Plaszow oraz Pomnik Dźwiękowy KL Plaszow. Ponadto przygotowane zostaną trasy zwiedzania terenu byłego obozu oraz dwie wystawy stałe: w nowym budynku (Memoriale) oraz w historycznym Szarym Domu.
W budynku Memoriału, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna - to główny budynek muzealny. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową. Budynek z terenem połączy tunel przechodzący pod ulicą Swoszowicką.
Zgodnie z aktualną koncepcją teren Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow pozostałby częściowo otwarty, a zadaniem muzeum będzie dbanie o to, by na tym terenie zachowywane były zasady życia społecznego.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
