Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się prace budowalne na terenie byłego obozu Plaszow. Potrwają do końca roku

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tak dziś wygląda teren Muzeum KL Plaszow
Tak dziś wygląda teren Muzeum KL Plaszow Aneta Zurek / Polska Press
W najbliższych dniach rozpoczną się prace budowlane na terenie byłego obozu KL Plaszow. Mają potrać do potrwają do końca 2023 r. To pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow, pierwsi do muzeum upamiętniającego więźniów znajdującego się tu podczas II wojny świtowej obozu, mają wejść w 2026 roku.

Jak informowaliśmy, na początku czerwca podpisana została umowa między Muzeum KL Plaszow i firmą RE-Bau na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow. Na przełomie lipca i sierpnia ruszą wspomniane prace. To pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow.

"Umowa na zagospodarowanie terenu przewiduje wykonanie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy, oznaczenie punktów terenowych i przystanków historycznych, wykonanie tablic z informacjami i regulaminami, konstrukcji pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, a także małej architektury i okien ekspozycyjnych w terenie" - informuje miasto. - "W razie zamknięcia odcinków dróg lub ścieżek, wyznaczone zostaną alternatywne trasy, tak aby zapewnić swobodę przemieszczania się".

Jak będzie wyglądało Muzeum KL Plaszow?

"Utworzenie instytucji, uporządkowanie terenu i budowa budynku wystawowego – Memoriału – są podyktowane potrzebą ugruntowania wiedzy o istnieniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i pracy przymusowej w Krakowie podczas II wojny światowej" - czytamy na stronie internetowej muzeum.

- KL Plaszów to jedno z ostatnich tego typu miejsc, które nie zostało jeszcze w sposób właściwy zaopiekowane przez polskie państwo - mówił wicepremier w sierpnia 2021 roku, podczas wizyty na terenie Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 – 1945). - Chcemy zorganizować tutaj cywilizowane miejsce pamięci, muzeum, które będzie w jeszcze lepszy sposób przypominało i edukowało o tym, co się w tym miejscu działo w czasie II wojny światowej - dodał Gliński.

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow będzie obejmować teren poobozowy, Szary Dom, Memoriał KL Plaszow oraz Pomnik Dźwiękowy KL Plaszow. Ponadto przygotowane zostaną trasy zwiedzania terenu byłego obozu oraz dwie wystawy stałe: w nowym budynku (Memoriale) oraz w historycznym Szarym Domu.

W budynku Memoriału, położonym tuż za obszarem byłego obozu, znajdować się będzie wystawa historyczna - to główny budynek muzealny. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową. Budynek z terenem połączy tunel przechodzący pod ulicą Swoszowicką.

Zgodnie z aktualną koncepcją teren Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow pozostałby częściowo otwarty, a zadaniem muzeum będzie dbanie o to, by na tym terenie zachowywane były zasady życia społecznego.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska