FLESZ - Nie będzie elektrowni atomowej? PGE się wycofuje
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt - ma powstać na obszarze Lasów Tynieckich w Krakowie. To oznacza, że gmina sama będzie musiała zmierzyć się z inwestycją. W budowę ośrodka chciał się zaangażować Uniwersytet Rolniczy - ale pod warunkiem, że powstanie w Rząsce.
Uczelnia ma tam swój teren, gdzie chce wybudować Klinikę Małych Zwierząt dla Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. W tym roku rozpoczęły się prace koncepcyjne nad inwestycją. Uczelnia ma w Rząsce łącznie 67 hektarów. Chciałaby do tego jeszcze pozyskać kolejnych 15 ha od gminy Zabierzów - podjęto w tej sprawie rozmowy. Cały obszar byłby przeznaczony na budowę ośrodka oraz Kliniki.
- Tak rozległy teren pozwoliłby na przestrzenne wydzielenie obiektów, niezbędnych w trakcie samego procesu rehabilitacji (woliery, wybiegi itp.) oraz na etapie leczenia (sale zabiegowe/operacyjne dla dużych zwierząt) - tłumaczy Izabella Majewska, rzecznik prasowa UR. Twierdzi, że wielokrotnie uczelnia podtrzymywała wolę współpracy z miastem przy budowie ośrodka rehabilitacyjnego.
- Władze miasta w ostatnich wystąpieniach poinformowały, że Ośrodek zostanie wybudowany w Lasach Tynieckich. W przypadku takiej lokalizacji, uczelnia nie będzie się angażować finansowo w budowę obiektu - informuje Majewska. Uczelnia dalej jednak jest otwarta na współpracę. - Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą naukową, z dziedziny nie tylko weterynarii, ale również zootechniki i rybactwa, leśnictwa, technologii żywności i żywienia, a także szeroko pojętych nauk o ekologii i środowisku. Dodatkowo powstająca Klinika Małych Zwierząt będzie mogła świadczyć usługi weterynaryjne niezbędne w procesie leczenia mniejszych gatunków zwierząt wolnożyjących (po ustaleniu zasad współpracy z powstałym Ośrodkiem) - tłumaczy rzeczniczka.
Dlaczego miasto chce budować Ośrodek akurat w Lasach Tynieckich? Taka lokalizacja wynika m.in. z konsultacji społecznych, przeprowadzonych w 2018 roku. Mieszkańcy mogli wybrać między dwiema proponowanymi miejscami: Pleszów i Lasy Tynieckie. Bezapelacyjnie zwyciężyły te drugie.
Oferty w ramach przetargu, ogłoszonego przez Zarząd Inwestycji Miejskich, można składać do czwartku, 8 października. Koncepcja architektoniczno-budowlana powinna być gotowa w pierwszej połowie 2021 roku. Przewiduje się, że w ciągu roku ośrodek będzie mógł przyjąć i obsłużyć ok. 3 tys. zwierząt. Początkowo inwestycja ma objąć 1,8 ha z możliwością rozbudowy do ok. 3 ha. Układ obiektów na terenie inwestycji zostanie zaprojektowany tak, aby była możliwość rozbudowy ośrodka o kolejne woliery dla zwierząt.
Tymczasem UR pracuje nad własną inwestycją. Klinika Małych Zwierząt powstanie na terenie, graniczącym od strony południowej z ul. Krakowską - drogą gminną. Teren inwestycji znajduje się w Otulinie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Obszar jest w większości niezainwestowany. W południowo zachodniej części działki znajdują się zabudowania inwentarskie (gęśniki, kurniki, stajnie), pastwiska i wybiegi dla zwierząt oraz budynek dydaktyczny UR.
- W IV kwartale br. planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca robót budowalnych. Harmonogram prac zakłada, że obiekt zostanie oddany do użytkowania w okresie do 24 miesięcy od daty rozpoczęcia robót, a następnie zostanie on wyposażony w aparaturę i sprzęt weterynaryjny. W ramach tej inwestycji projektuje się budynek badawczo dydaktyczny z funkcją usługową, weterynaryjną oraz leczniczą dla małych zwierząt - tłumaczy Majewska. Koszt budowy i wyposażenia w podstawowy sprzęt wyniesie ponad 37 mln zł. Inwestycja finansowana będzie ze środków własnych UR.
W ramach Kliniki powstaną:
- Blok A - przeznaczony dla pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej - jednostki Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w ramach którego będzie funkcjonować Klinika,
- Blok B - przeznaczony na prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku weterynaria,
- Blok C - stanowiący zaplecze techniczne dla całego obiektu, znajdą się w nim szatnie, pomieszczenia techniczne i magazynowe,
- Blok D - z gabinetami weterynaryjnymi,
- Blok E - z nowoczesnym blokiem operacyjnym przystosowanym dla małych zwierząt,
- Blok F - laboratoria niezbędne w trakcie procesu leczenia,
- Blok D - diagnostyka i fizjoterapia (w tym: USG, RTG ze sterownią, bieżnia wodna),
- Blok H - gabinety i szpital zakaźny.
Skąd w ogóle pomysł na taką inwestycję? Majewska tłumaczy: - W 2012 r. Uniwersytet Rolniczy rozpoczął kształcenie na kierunku weterynaria. Od tego momentu baza dydaktyczno-naukowa tego kierunku jest systematycznie rozbudowywana - wspomnieć należy choćby budowę Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej czy uruchomienie Przychodni Weterynaryjnej „Uniwersytecka” w Krakowie przy ul. Jodłowej 12. Kolejnym krokiem w rozwoju infrastruktury jest właśnie budowa Kliniki Małych Zwierząt.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
