Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rząska. Uniwersytet Rolniczy wybuduje klinikę dla zwierząt: z nowoczesnym blokiem operacyjnym [WIZUALIZACJE]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Uniwersytet Rolniczy miał budować z miastem ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Uczelnia chciała realizować inwestycję w Rząsce, Kraków woli w Lasach Tynieckich. Ze współpracy raczej nic nie wyjdzie. Miasto samo wybuduje ośrodek, natomiast UR skupi się na własnej inwestycji: Klinice Małych Zwierząt z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Jak będzie wyglądała? Publikujemy wizualizacje.

FLESZ - Nie będzie elektrowni atomowej? PGE się wycofuje

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt - ma powstać na obszarze Lasów Tynieckich w Krakowie. To oznacza, że gmina sama będzie musiała zmierzyć się z inwestycją. W budowę ośrodka chciał się zaangażować Uniwersytet Rolniczy - ale pod warunkiem, że powstanie w Rząsce.

Uczelnia ma tam swój teren, gdzie chce wybudować Klinikę Małych Zwierząt dla Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. W tym roku rozpoczęły się prace koncepcyjne nad inwestycją. Uczelnia ma w Rząsce łącznie 67 hektarów. Chciałaby do tego jeszcze pozyskać kolejnych 15 ha od gminy Zabierzów - podjęto w tej sprawie rozmowy. Cały obszar byłby przeznaczony na budowę ośrodka oraz Kliniki.

- Tak rozległy teren pozwoliłby na przestrzenne wydzielenie obiektów, niezbędnych w trakcie samego procesu rehabilitacji (woliery, wybiegi itp.) oraz na etapie leczenia (sale zabiegowe/operacyjne dla dużych zwierząt) - tłumaczy Izabella Majewska, rzecznik prasowa UR. Twierdzi, że wielokrotnie uczelnia podtrzymywała wolę współpracy z miastem przy budowie ośrodka rehabilitacyjnego.

- Władze miasta w ostatnich wystąpieniach poinformowały, że Ośrodek zostanie wybudowany w Lasach Tynieckich. W przypadku takiej lokalizacji, uczelnia nie będzie się angażować finansowo w budowę obiektu - informuje Majewska. Uczelnia dalej jednak jest otwarta na współpracę. - Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą naukową, z dziedziny nie tylko weterynarii, ale również zootechniki i rybactwa, leśnictwa, technologii żywności i żywienia, a także szeroko pojętych nauk o ekologii i środowisku. Dodatkowo powstająca Klinika Małych Zwierząt będzie mogła świadczyć usługi weterynaryjne niezbędne w procesie leczenia mniejszych gatunków zwierząt wolnożyjących (po ustaleniu zasad współpracy z powstałym Ośrodkiem) - tłumaczy rzeczniczka.

Dlaczego miasto chce budować Ośrodek akurat w Lasach Tynieckich? Taka lokalizacja wynika m.in. z konsultacji społecznych, przeprowadzonych w 2018 roku. Mieszkańcy mogli wybrać między dwiema proponowanymi miejscami: Pleszów i Lasy Tynieckie. Bezapelacyjnie zwyciężyły te drugie.

Oferty w ramach przetargu, ogłoszonego przez Zarząd Inwestycji Miejskich, można składać do czwartku, 8 października. Koncepcja architektoniczno-budowlana powinna być gotowa w pierwszej połowie 2021 roku. Przewiduje się, że w ciągu roku ośrodek będzie mógł przyjąć i obsłużyć ok. 3 tys. zwierząt. Początkowo inwestycja ma objąć 1,8 ha z możliwością rozbudowy do ok. 3 ha. Układ obiektów na terenie inwestycji zostanie zaprojektowany tak, aby była możliwość rozbudowy ośrodka o kolejne woliery dla zwierząt.

Tymczasem UR pracuje nad własną inwestycją. Klinika Małych Zwierząt powstanie na terenie, graniczącym od strony południowej z ul. Krakowską - drogą gminną. Teren inwestycji znajduje się w Otulinie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Obszar jest w większości niezainwestowany. W południowo zachodniej części działki znajdują się zabudowania inwentarskie (gęśniki, kurniki, stajnie), pastwiska i wybiegi dla zwierząt oraz budynek dydaktyczny UR.

- W IV kwartale br. planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca robót budowalnych. Harmonogram prac zakłada, że obiekt zostanie oddany do użytkowania w okresie do 24 miesięcy od daty rozpoczęcia robót, a następnie zostanie on wyposażony w aparaturę i sprzęt weterynaryjny. W ramach tej inwestycji projektuje się budynek badawczo dydaktyczny z funkcją usługową, weterynaryjną oraz leczniczą dla małych zwierząt - tłumaczy Majewska. Koszt budowy i wyposażenia w podstawowy sprzęt wyniesie ponad 37 mln zł. Inwestycja finansowana będzie ze środków własnych UR.

W ramach Kliniki powstaną:

  • Blok A - przeznaczony dla pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej - jednostki Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, w ramach którego będzie funkcjonować Klinika,
  • Blok B - przeznaczony na prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku weterynaria,
  • Blok C - stanowiący zaplecze techniczne dla całego obiektu, znajdą się w nim szatnie, pomieszczenia techniczne i magazynowe,
  • Blok D - z gabinetami weterynaryjnymi,
  • Blok E - z nowoczesnym blokiem operacyjnym przystosowanym dla małych zwierząt,
  • Blok F - laboratoria niezbędne w trakcie procesu leczenia,
  • Blok D - diagnostyka i fizjoterapia (w tym: USG, RTG ze sterownią, bieżnia wodna),
  • Blok H - gabinety i szpital zakaźny.

Skąd w ogóle pomysł na taką inwestycję? Majewska tłumaczy: - W 2012 r. Uniwersytet Rolniczy rozpoczął kształcenie na kierunku weterynaria. Od tego momentu baza dydaktyczno-naukowa tego kierunku jest systematycznie rozbudowywana - wspomnieć należy choćby budowę Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej czy uruchomienie Przychodni Weterynaryjnej „Uniwersytecka” w Krakowie przy ul. Jodłowej 12. Kolejnym krokiem w rozwoju infrastruktury jest właśnie budowa Kliniki Małych Zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska