https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba Mirosława Bałki "AUSCHWITZWIELICZKA" znalazła swoje miejsce na Zabłociu. Zdjęcia z oficjalnego odsłonięcia

Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
Ma formę betonowego tunelu o długości 17 metrów, wysokości 2,5 metra, szerokości 2,5 metra i wadze 17 ton. W suficie tunelu wycięto napis „AUSCHWITZWIELICZKA”. Rzeźba Mirosława Bałki znalazła nowe miejsce w przestrzeni Krakowa. We wtorek, 23 maja, oficjalnie ją odsłonięto na Zabłociu, tuż obok Mostu Kotlarskiego.

"Dzieło Mirosława Bałki ironicznie odnosi się do oferty krakowskich biur turystycznych proponujących łączone wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce i obozu Auschwitz-Birkenau. W tej ofercie całkowicie brak refleksji odnoszącej się do specyfiki tych miejsc i przynależnej im pamięci" - wyjaśnia MOCAK.

Po miejskich peregrynacjach rzeźba znalazła swoje miejsce na Zabłociu.

Rzeźba "AUSCHWITZWIELICZKA" powstawała w latach 2008–2009.

We wrześniu 2009 roku została odsłonięta na pl. Niepodległości w Podgórzu. Rok później została przeniesiona na ul. Lipową, obok tunelu stacji PKP Kraków Zabłocie, w sąsiedztwo MOCAK-u i Muzeum Krakowa. W 2016 roku, ze względu na rozbudowę stacji Kraków Zabłocie, rzeźba dzięki uprzejmości MPK została zdeponowana na terenie należącym do tego przedsiębiorstwa.

W 2023 roku MOCAK otrzymał zgodę z Zarządu Zieleni Miejskiej na ustawienie obiektu na skwerze w pobliżu mostu Kotlarskiego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska