FLESZ - Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spada

Naga królowa; barwna „Basia”, której bohaterka odnajduje siłę w codziennych czynnościach takich jak spacer z psem, podlewanie kwiatów, życie rodzinne; dziewczyna z modną fryzurą w okularach, w których jedno szkło ma kolor flagi, drugie tęczy; inna zagniewana gotowa do biegu, ucieczki od różowego symbolu kobiecości, stereotypu, który zostaje za nią; przykryte kolorowymi kołdrami sylwetki nagich kobiet z magazynów dla mężczyzn; damskie ubrania demonstrujące silne poczucie niezależności - to tylko kilka opisów poszukiwania pierwiastków kobiecej siły w pracach polskich i japońskich ilustratorek. Siły widzianej w różnych aspektach rzeczywistości, różnorodnie przedstawionej przez artystki zaproszone do projektu przez kuratorki Monikę Brauntsch i Ewelinę Skowrońską, stawiających ważne pytania o przyszłość naszych społeczeństw, znaczenie różnorodności i równouprawnienia.
Na wystawę „Inner Strength. The Women of Poland and Japan”, poświęconą wewnętrznej sile kobiet, złożyły się prace pięciu ilustratorek z Polski i pięciu japońskich twórczyń. Ekspozycja prezentowana była w 2018 roku w Tokio, po dwóch latach wystawę mogą zobaczyć także polscy widzowie.
- Wystawa dotyczy siły kobiet. Zastanawiamy się, czy istnieje coś takiego jak siła kobieca, w jaki sposób się manifestuje w różnych częściach świata. Wszystkie prace powstały specjalnie na tę wystawę, artystki zostały poproszone o przedstawienie swojej interpretacji siły kobiecej i są to bardzo różne odpowiedzi. Sama wystawa składa się z prac i filmu, w którym artystki opowiadają o swojej interpretacji siły kobiet - mówiła podczas wernisażu Monika Brauntsch, jedna z kuratorek wystawy.
Autorkami prac prezentowanych w ramach projektu „Inner Strength. The Women of Poland and Japan” są: Aki Ishibashi, Aona Hayashi, Basia Grzybowska Flores, Daria Solak, Ewelina Skowrońska, Hitomi Itoh, Magda Pilaczyńska, MeMe Collective (Hisae Maeda, Izumi Showkawa i Chika Higashi), NoriyoYohida, Patrycja Podkościelny.
Realizując twórczo temat kobiecej siły artystki zastanawiają się, czy jest ona inaczej postrzegana w Polsce i Japonii, czy jej definicja zależy od szerokości geograficznej, czy może jest niezależna od uwarunkowań kulturowych artystki odsłaniają świat tradycji, przesądów i stereotypów, które kształtują kobiety, poruszają problemy trudów codziennego życia, problemów i wykluczeń, których kobiety doświadczają, ale też płynącej z kobiecości siły. Rozprawiają się z przypisanymi i rolami społecznymi, dotykając aktualnych tematów.
"Siła zazwyczaj kojarzy się z fizycznym aspektem ciała, mięśni, treningiem. Jednak wielu z nas codziennie przechodzi próbę swej siły, aby wstać z łóżka, wyjść do ludzi, zmierzyć się z własnymi słabościami. Dla większości takie wyzwania wydają się błahe, innych jednak wykańczają psychicznie" - czytamy w opisie prezentowanej na wystawie pracy Patrycji Podkościelny. Na ilustracji przerażoną postać obejmuje jej różowy cień, siła płynąca z wnętrza. To jedna z cyklu grafik artystki, które znalazły się w polsko-japońskim projekcie.
"Duża siła bierze się z małej siły - wyjaśnia Basia Grzybowska Flores. - Pięć spotkanych przeze mnie kobiet spytałam o ich wewnętrzną siłę, energię, która motywuje je do działania i bycia kobietą w Polsce. Na podstawie naszych rozmów powstało pięć kobiecych portretów. Każda z ilustracji przedstawia siłę ukrytą w prostych historiach, w skrawkach codzienności."
Wystawa „Inner Strength. The Women of Poland and Japan” czynna do 19 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.