Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie wokół "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w siedzibie Wydawnictwa Literackiego w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Marta Herling (córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego)
Marta Herling (córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego) Andrzej Banaś
Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie z Martą Herling oraz prof. Włodzimierzem Boleckim z okazji zakończenia 15-tomowej edycji krytycznej "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz, prof. Maciej Urbanowski. Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godz. 18.30 w Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego (ul. Długa 1, Kraków).

Edycja krytyczna "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, autora wielkich świadectw minionego wieku: "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą" – obejmuje piętnaście tomów, które ukazywały się w Wydawnictwie Literackim w latach 2009-2021 pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego, historyka literatury i wybitnego znawcy twórczości pisarza pod patronatem honorowym Lidii Croce-Herling, Benedetto Herling, Marty Herling, Very Michalski-Hoffmann, Wojciecha Karpińskiego i Francesco Cataluccio.

Tom pierwszy "Dzieł zebranych" ukazał się w rocznicę 90. urodzin pisarza, a publikacja tomu ostatniego zakończyła Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w setną rocznicę urodzin pisarza.

Dzieła obejmują całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – oprócz tekstów znanych już wcześniej i publikowanych, znalazły się w nich utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także teksty archiwalne. Wydanie jest gruntownym edytorskim opracowaniem, wprowadzającym nową wiedzę z zakresu biografii pisarza, jego znaczenia w literaturze polskiej na emigracji i w kraju, recepcji jego utworów – także za granicą, podstawowych problemów i ewolucji jego twórczości.

Tomy zostały opatrzone przypisami, notami edytorskimi, bibliografiami pierwodruków, recepcją poszczególnych wydań, opisami rękopisów, fotografiami, skanami dokumentów, indeksami.

Prace na tą edycją trwały – wliczając okres przygotowań – blisko piętnaście lat, a ich powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie praca kilkudziesięciu osób: znakomitych badaczy, naukowców, edytorów, oraz wsparcie ze strony IBL PAN i grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

"Dzieła zebrane" podzielono pod kątem tematyki oraz chronologii powstawania kolejnych tekstów, co zaowocowało bogatymi tematycznie i skomplikowanymi edytorsko wydaniami.

Inicjatywą towarzyszącą edycji "Dzieł zebranych" Herlinga-Grudzińskiego było porządkowanie i digitalizacja archiwum pisarza w Neapolu przez Bibliotekę Narodową, finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory w e-bookach ukazały się cztery pierwsze tomy pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego. Kolejne w przygotowaniu.

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska