Dolina Pięciu Stawów Polskich położona w Tatrach Wysokich stanowi odgałęzienie Doliny Białki i górne piętro Doliny Roztoki, od którego oddzielona jest wysoką ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa. Dolina mierzy 4 km długości i położona jest na wysokości około 1625-1900 m n.p.m. Rozciąga się stąd widok na otaczające ją skaliste szczyty. Po północnej stronie widoczna jest Świnica, Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia i Kozi Wierch, a po południowej Niżni Liptowski Kostur, Wyżni Liptowski Kostur oraz Szpiglasowy Wierch. Od zachodniej strony ogranicza ją Walentynkowy Wierch i Gładki Wierch, a od wschodniej masyw Miedzianego, Opalony Wierch i Świstową Czubę.
Nazwa doliny pochodzi od znajdujących się na jej powierzchni pięciu jezior polodowcowych: Przedniego Stawu, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Czarnego Stawu oraz Zadniego Stawu. Szóste, najmniejsze jezioro, nazywane Wole Oko, jest jeziorem okresowym, które w niektórych okresach wysycha.
Przy północnym brzegu Przedniego Stawu Dolnego znajduje się schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów. To najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach (1671 m n.p.m.), nosi imię Leopolda Świerza. Zostało wybudowane w latach 1948-1953. Jest to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi droga przejezdna dla samochodów. Schronisko zaopatrywane jest przy pomocy wyciągu towarowego, do którego towar przywożony jest na traktorach i kładach. W budynku jest 67 miejsc noclegowych.
Obecne schronisko jest już piątym z kolei schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwszym było wybudowane w 1876 r. im. Ludwika Zejsznera - było kamienne i bardzo niewygodne, nie było tam prycz i ani pieca. W 1898 r. wybudowano obok niego drugie, drewniane, mające prycze i ogrzewanie. Wraz z rozwojem turystyki wybudowano trzecie, większe schronisko. Oddano je do użytku w 1932 r. Przetrwało II wojnę światową, z niewyjaśnionych przyczyn spłonęło w maju 1945 r. W 1947 r. obok ruin spalonych schronisk wybudowano niewielkie drewniane i jednoizbowe schronisko. Obecnie pełni ono rolę strażnicówki TPN.
Najpopularniejszym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów jest szlak prowadzący z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki. Trasa jest jedną z najłatwiejszych, a także najmniej wymagających.
W okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich znajduje się także gęsta sieć szlaków turystycznych, chętni na dalszą wspinaczkę mogą wyruszyć stąd: na Szpiglasową Przełęcz, Szpiglasowy Wierch, nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką, na Kozią Przełęcz, na Zawrat, na Kozi Wierch.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
