Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Malownicza Dolina Pięciu Stawów Polskich. Propozycja na długą jesienną wędrówkę [ZDJĘCIA]

Aurelia Lupa
Barbara Hadowska/ Kronos media
Jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach to Dolina Pięciu Stawów Polskich. To tutaj znajduje się najgłębsze jezioro i najwyżej położone schronisko w Polsce. Jeziora otoczone są przez kosodrzewinę, rzadkie rośliny alpejskie i dziko żyjące zwierzęta. Dolina zachwyca o każdej porze roku. Warto się tutaj wybrać dla niezapomnianego widoku na panoramę pobliskich szczytów. Miejsce jest także znakomitym punktem wypadowym na dalsze wędrówki. Trzeba jednak pamiętać, że wycieczka wymaga dobrej kondycji.

Dolina Pięciu Stawów Polskich położona w Tatrach Wysokich stanowi odgałęzienie Doliny Białki i górne piętro Doliny Roztoki, od którego oddzielona jest wysoką ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa. Dolina mierzy 4 km długości i położona jest na wysokości około 1625-1900 m n.p.m. Rozciąga się stąd widok na otaczające ją skaliste szczyty. Po północnej stronie widoczna jest Świnica, Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia i Kozi Wierch, a po południowej Niżni Liptowski Kostur, Wyżni Liptowski Kostur oraz Szpiglasowy Wierch. Od zachodniej strony ogranicza ją Walentynkowy Wierch i Gładki Wierch, a od wschodniej masyw Miedzianego, Opalony Wierch i Świstową Czubę.

Nazwa doliny pochodzi od znajdujących się na jej powierzchni pięciu jezior polodowcowych: Przedniego Stawu, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Czarnego Stawu oraz Zadniego Stawu. Szóste, najmniejsze jezioro, nazywane Wole Oko, jest jeziorem okresowym, które w niektórych okresach wysycha.

Przy północnym brzegu Przedniego Stawu Dolnego znajduje się schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów. To najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach (1671 m n.p.m.), nosi imię Leopolda Świerza. Zostało wybudowane w latach 1948-1953. Jest to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi droga przejezdna dla samochodów. Schronisko zaopatrywane jest przy pomocy wyciągu towarowego, do którego towar przywożony jest na traktorach i kładach. W budynku jest 67 miejsc noclegowych.

Obecne schronisko jest już piątym z kolei schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwszym było wybudowane w 1876 r. im. Ludwika Zejsznera - było kamienne i bardzo niewygodne, nie było tam prycz i ani pieca. W 1898 r. wybudowano obok niego drugie, drewniane, mające prycze i ogrzewanie. Wraz z rozwojem turystyki wybudowano trzecie, większe schronisko. Oddano je do użytku w 1932 r. Przetrwało II wojnę światową, z niewyjaśnionych przyczyn spłonęło w maju 1945 r. W 1947 r. obok ruin spalonych schronisk wybudowano niewielkie drewniane i jednoizbowe schronisko. Obecnie pełni ono rolę strażnicówki TPN.

Najpopularniejszym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów jest szlak prowadzący z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki. Trasa jest jedną z najłatwiejszych, a także najmniej wymagających.
W okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich znajduje się także gęsta sieć szlaków turystycznych, chętni na dalszą wspinaczkę mogą wyruszyć stąd: na Szpiglasową Przełęcz, Szpiglasowy Wierch, nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką, na Kozią Przełęcz, na Zawrat, na Kozi Wierch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska