Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. To najcieplejszy luty w górach w historii pomiarów. Tak ciepło jeszcze nie było

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tak ciepło w górach w lutym jeszcze nie było
Tak ciepło w górach w lutym jeszcze nie było Polska Press
Tegoroczna zima zaskakuje po raz kolejny. Na początku roku okazało się, że w Tatrach jest najmniejsza pokrywa śnieżna od dziesiątek lat. A teraz okazuje się, że to najcieplejszy luty w Tatrach w historii.

FLESZ - Szalona pogoda da się we znaki

Tak ciepło w górach w lutym jeszcze nie było! Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek w Tatrach padł rekord temperatury powietrza. Termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały temperaturę aż 9,9 stopnia Celsjusza. To o 2,1 stopnia więcej niż dotychczasowy rekord dla lutego. Wynosił on 7,8 stopnia powyżej zera i zanotowany został 9 lutego 1989 roku.

Nie tylko w Tatrach jest wyjątkowo ciepło. Na Śnieżce w poniedziałek było aż 13,5 stopnia powyżej zera. To o 3,4 stopnia więcej niż maksymalna wartość dla tego zimowego miesiąca od początku pomiarów. Dotychczasowa najwyższa lutowa temperatura na Śnieżce zdarzyła się w lutym 2002 roku i wynosiła 10,1 stopnia Celsjusza.

- Wszystko za sprawą inwersji termicznej. Inwersja termiczna to zmiana zwykłego układu na odwrotny, tzn. zazwyczaj wraz ze wzrostem wysokości na poziomem morza temperatura powietrza maleje, a w przypadku inwersji wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza rośnie, to jest to odwrócenie. Stąd też na szczytach górskich jest cieplej, niż w nizinach - informuje IMGiW.

W Tatrach spadło także zagrożenie lawinowe. Obecnie obowiązuje drugi stopień. - W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry, grząski i przepadający. Ponadto, na wyżej położonych szlakach miejscami występują głębokie zaspy śniegu, a na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. W partiach graniowych są również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał. Występują tam oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Szlaki w niższych partiach Tatr są mocno oblodzone. Jest bardzo ślisko. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, warto zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.

Tak ma wyglądać aparthotel Aries w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska. Budują luksusowy aparthotel. Wszystkie ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska