Od kilku dni w Tatrach mamy piękną pogodę. Świeci słońce, a dzień staje się dłuższy. Jednak w wyższych partiach wieje silny wiatr. Do tego stopnia silny, że w poniedziałek unieruchomił wyciągi narciarskie w dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej.
Mimo mniejszego stopnia zagrożenia lawinowego, w górach nadal jest bardzo niebezpiecznie.
- Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu, który jest z reguły bardzo twardy i zmrożony. W miejscach nasłonecznionych, po południu robi się grząski i mokry. Powyżej górnej granicy lasu, szlaki są miejscami nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr, występujący w partiach graniowych. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Z kolei na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg jest twardy, w wielu miejscach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. - Na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe - dodaje TPN.
W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową nadal zostaje zamknięta dla ruchu turystycznego droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej. Zamknięcie obejmuje również szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki i obowiązuje do odwołania.
Ratownicy TOPR z kolei apelują do planujących wyjścia w wyższe partie gór, by nie lekceważyli lawinowej dwójki. - To jest nadal stopień zagrożenia, a nie bezpieczeństwa. Ponadto, przy lawinowej dwójce najczęściej dochodzi do poważnych wypadków lawinowych w Tatrach. M.in. z tego względu, że wędrowcy bagatelizują zagrożenie - ostrzega TOPR.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
