Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te obrazy rzadko goszczą na wystawach. W muzeum ASP ekspozycja prac Jerzego Nowosielskiego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Prace Jerzego Nowosielskiego można oglądać w muzeum Akademii Sztuk Pięknych
Prace Jerzego Nowosielskiego można oglądać w muzeum Akademii Sztuk Pięknych Wojciech Matusik
Gratka dla fanów malarstwa Jerzego Nowosielskiego, rzadko prezentowane prace artysty, z kolekcji Galerii Starmach do 25 listopada można oglądać w muzeum Akademii Sztuk Pięknych (Plac Jana Matejki 13). Obrazy prezentowane są w ramach Open Eyes Art Festivalu.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Rok 2023 będzie Rokiem Jerzego Nowosielskiego, w stulecie urodzin artysty. Krakowska Akademia Sztuk Pięknych oddaje hołd swemu wieloletniemu dydaktykowi już dziś, prezentując - w ramach Open Eyes Art Festivalu - wystawę jego prac.

Obrazy, które od 25 listopada można zobaczyć w muzeum ASP, pochodzą z kolekcji Andrzeja Starmacha - przyjaciela i opiekuna artysty, prezesa Fundacji Nowosielskich - który dokonał również ich autorskiego wyboru.

- Są to prace olejne, będące niejako "podróżą w czasie" poprzez twórczość artysty - najwcześniejsze pochodzą z końca lat 40., najpóźniejsze z roku 1992. Co ciekawe, nie są to dzieła egzystujące w zbiorowej wyobraźni jako "typowe" obrazy Nowosielskiego. "Obrazy, które prezentujemy, nie odnoszą się bezpośrednio do duchowości prawosławnej - mówi kierownik Muzeum ASP, Janusz Kozioł - lecz stanowią swoisty przekrój fascynacji malarskich artysty. Obok abstrakcji geometrycznych zobaczymy akty, a także martwe natury". Dodajmy, że jeśli chodzi o technikę, wszystkie one inspirowane są tak bliską Nowosielskiemu sztuką "pisania ikon", którą artysta twórczo rozwinął w charakterystyczny dla siebie sposób.

Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy, autor cennych prac teoretycznych o ikonie i malarstwie. Laureat licznych nagród państwowych oraz nagrody "Totus Tuus", zwanej "katolickim Noblem”.

Twórczość Nowosielskiego wyrastała z duchowości wschodniej. Artysta pisał ikony głównie w formie metafizycznych kompozycji figuralnych i pejzaży. Płaskie wyobrażenia obwodził wyraźnym konturem. Tworzył monumentalne polichromie, m.in. kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach w Krakowie.

Należał do Grupy Młodych Plastyków oraz II Grupy Krakowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska