FLESZ - Piotr Czopek o bezpieczeństwie energetycznym

Wieczory otworzy popularny koncert napisany przez Arama Chaczaturiana na skrzypce, ale udanie transkrybowany na flet przez Jean-Pierre’a Rampala. W partii solowej wystąpi János Bálint, laureat międzynarodowych konkursów, m.in. w Anconie, Lipsku i Markneukirchen, były pierwszy flecista Orkiestry Symfonicznej Węgierskiego Radia oraz Węgierskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, a także założyciel i dyrektor Fletowego Instytutu Dopplera w Budapeszcie.
Maestro Bálint jest obecnie profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold w Niemczech i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas pobytu w Krakowie w dniach od 6 do 9 marca prowadzi dodatkowo Mistrzowski Kurs Fletowy dla studentów uczelni muzycznych, uczniów średnich szkół muzycznych na zaawansowanym poziomie gry, a także zawodowych flecistów i pedagogów.
W programie koncertów Filharmonii Krakowskiej wybrzmi ponadto Fantazja na temat „Rigoletta” Verdiego, której autorstwo przypisuje się Franzowi Dopplerowi, fleciście i kompozytorowi austriackiemu pochodzenia polsko-węgierskiego, rówieśnikowi Giuseppe Verdiego.
Franz, a właściwie Albert Ferenc Doppler wraz ze swoim bratem Karlem tworzyli znany w ówczesnej Europie duet fletowy. Podczas wspólnych występów prezentowali własne aranżacje popularnych podówczas kompozycji, zaś ich prezentacja była o tyle bardziej interesująca, gdyż nie tylko wykonana w brawurowy sposób, ale też ciekawy wizualnie – Karl bowiem jako leworęczny instrumentalista stanowił na scenie lustrzane odbicie swojego brata. Błyskotliwą Fantazję na temat „Rigoletta” Verdiego zaprezentują János Bálint w duecie z Magdaleną Di Blasi.
Na zakończenie piątkowo-sobotnich wieczorów wybrzmi jedno z najpopularniejszych dzieł XX wieku – Koncert na orkiestrę Béli Bartóka, kompozytora, który w proteście wobec ogarniającego Europę faszyzmu opuścił stary kontynent i wyemigrował do Ameryki, skąd już nigdy nie dane mu było wrócić.
Tydzień zamknie charytatywne przedsięwzięcie – koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali, podczas którego wykonany zostanie Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina (przy fortepianie Mateusz Krzyżowski – uczestnik ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie) oraz IV część IX Symfonii d-moll Ludwika van Beethovena.
Koncert odbędzie się w niedzielę 13 marca o godz. 20, zaś całkowity dochód ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na rzecz walczącej Ukrainy.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?