Ideą stworzenia kolekcji zatytułowanej „Zapach luksusu” jest zaprezentowanie dziejów flakonu perfumowego jako dzieła sztuki, od prehistorii do czasów współczesnych. Autorką tej koncepcji jest Katarzyna Sosenko – historyczka sztuki, dekoratorka wnętrz, antykwariuszka oraz kuratorka.
Więcej niż zapach
Kolekcja przez nią stworzona ma charakter unikatowy. Różnorodność eksponatów pozwala na interpretowanie ich na wielu płaszczyznach: artystycznej, historycznej, kulturowej, a także obyczajowej. Jest to pierwsza zdigitalizowana kolekcja prywatna dostępna na portalu. Składa się na nią 113 naczyń na perfumy, które ilustrują historię zapachu. Te kruche przedmioty są doskonałym świadectwem przemijających epok, a także źródłem wiedzy na temat dawnego wzornictwa. Forma naczyń oraz indywidualna ornamentyka pozwalają określić ówczesne preferencje estetyczne.
Perełki desigu
W kolekcji znajduje się wiele flakonów projektowanych przez wybitnych artystów, a także opakowania prezentujące rozwój grafiki użytkowej i sztuki reklamy. Na szczególną uwagę zasługują projekty Renégo Lalique’a – artysty zatrudnionego przez François Coty’ego i Lou Doufmana – twórcy projektu flakonu najsłynniejszych perfum na świecie: Chanel No 5, którego forma od czasu powstania w 1921 roku nie uległa zmianie. Doskonałym przykładem wyszukanych projektów jest także firma Roger & Gallet, która otrzymała Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku za luksusowy futerał z czerwonego, satynowego jedwabiu. Swoją formą zachwyca też modernistyczny flakon o kubicznej bryle, zaprojektowany przez Louisa Süe’a i Andrégo Mare’a. Ich projekty, inspirowane kubizmem, zafascynowały ówczesny Salon Paryski i pozostają aktualne do dziś.
Wystawę wybranych flakonów z kolekcji do soboty (30 marca) można oglądać w butiku Sosenko Home Decor (ul. Królewska 16), w godz. pon-pt 10-19 sob 11-16. W butiku znajdziemy flakony biedermeier, naczynia na pout pouris, greckie naczynia czarnofigurowe na sporszkowane esencje zapachowe, a także miniaturowe flakoniki, czy oryginalny flakon Chanel No5 z zawartością, pochodzący z lat 30. XX w.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Nauczyciele nie rezygnują ze strajku