Wybór imienia to trudna decyzja dla rodziców. Wedle góralskiej tradycji imię męskiego potomka było dziedziczone z ojca na syna i wnuka. Tak więc takie samo imię nosiło kilka pokoleń w danym rodzie. Stąd czasami ludzie nazywali niektórych np. Frankowego Franka Franuś.
Tak bywało dawniej. Jednak z czasem, gdy górale zaczęli wracać z Ameryki, zapanowała na Podhalu moda na imiona rodem zza oceanu. Młodzi górale zachwyceni Stanami, masowo chrzcili swoje pociechy na tamtejsza modlę. Do dziś chodzą więc po tym świecie górale spod Giewontu o imionach Rebeka, Stacey, Jessica, Alan czy Bryan.
Następnie - nie do końca wiadomo skąd - przyszła moda na hiszpańsko brzmiące imiona. W urzędach stanu cywilnego pojawiały się więc zgłoszenia o nadania imion Rozalinda, Esmeralda, Xsawery.
Teraz na Podhalu widać powrót do dawnych tradycji. Młodzi górale nadają bardzo chętnie swoim pociechom imiona swoich przodków m.in. dziadków czy pradziadków. Są dumni z swoich korzeni, a imię dziecka jest kontynuacją rodowej tradycji. To rytuał rodzinny. Rzadko jednak zdarzają się rodziny, w których trzy pokolenia mężczyzn noszą to samo imię.
Według Urzędu Stanu Cywilnego w Zakopanem, w ubiegłym roku najczęściej nadawanymi imionami męskimi były imiona:
- Franciszek
- Antoni
- Filip
- Wojciech
- Nikodem
Dla dziewczynek rodzice najczęściej wybierali imiona:
- Zofia
- Maria
- Wiktoria
- Zuzanna
- Emilia
- Natomiast imionami najrzadziej nadawanymi były m.in.: Mariusz, Bronisław, Marek, Jędrzej, Witold, Wincenty, Jeremi, Leo, Leonard, Leonardo, Krzysztof, Adrian. Jeśli chodzi o imiona żeńskie to: Luiza, Jaśmin, Nel, Nela, Felicja, Apolonia, Ines, Ariana, Stefania - wylicza Katarzyna Wasilewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zakopanem.
Plac w Kuźnicach w Zakopanem w remoncie. Jest jeszcze sporo ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
