Podesty widokowe znajdujące się na Łąkach Nowohuckich, które zostały objęte ochroną w formie użytku ekologicznego oraz europejską siecią Natura 2000, w zamiarze miały być wykorzystywane do "obserwacji i kontemplacji przyrody". Po latach pomosty zaczęły jednak niszczeć. Zbutwiałe drewno zaczęło pękać, a tym samym zagrażać bezpieczeństwu osób odwiedzających pomosty, przez co mieszkańcy postanowili apelować o pilną naprawę pomostów.
- Miłośnicy przyrody są poszkodowani. Nie mogą korzystać z pomostów, które służą obserwacji natury. To przykre. Pomosty trzeba odbudować. Nie potrzebujemy tworzyć potężnych milionowych inwestycji w postaci ścieżki edukacyjnej na Łąkach, bo ta istnieje, zróbmy pomosty i nic więcej - mówi Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, mieszkanka Nowej Huty.
Interwencje w sprawie poprawy stanu podestów trwają od lat
W 2020 roku sprawą pomostów zainteresował się radny Łukasz Drewnicki, który w złożonej interpelacji prosił o pilną interwencję i naprawę pomostu nad Łąkami Nowohuckimi.
- Deski są zbutwiałe, pękają pod stopami mieszkańców, powstają wyrwy, a deski odpadają od belek poprzecznych. Grozi to niebezpiecznym wypadkiem - pisał radny.
Już wtedy miasto informowało, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje ogłoszenie zamówienia publicznego na pracowanie dokumentacji projektowej, która miałaby obejmować obydwa pomosty znajdujące się na Łąkach. - W opracowaniu o sporządzoną dokumentację zostaną zlecone roboty budowalne - informował w odpowiedzi na interpelację prezydent miasta, Jacek Majchrowski. Pomosty do dziś nie zostały jednak wyremontowane.
Roboty budowlane uzależnione od przyznania środków finansowych
Dzisiaj okazuje się, że ze względu na brak kontynuacji finansowej zadania w Budżecie Miasta Krakowa w 2022 r. oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Krakowa ZZM w Krakowie nie ma możliwości ogłosić zamówienia na wykonanie robót budowlanych w 2022 r.
- Zadanie zgłoszone zostało do przyszłorocznego Budżetu Miasta Krakowa, a sama realizacja robót budowlanych uzależniona jest od przyznania środków finansowych - tłumaczy Kamil Popiela z biura prasowego magistratu.
Popiela zaznacza, że z uwagi na różnorodność zbiorowisk roślinnych oraz bogactwo świata zwierzęcego Łąk Nowohuckich pomosty są cennym obiektem dydaktycznym umożliwiającym prowadzenie zajęć terenowych. - Dodatkowo będą one stwarzać możliwość podziwiania fauny i flory oraz uatrakcyjnią przestrzeń Łąk Nowohuckich dla wszystkich pieszych i rowerzystów korzystających z wypoczynku aktywnego na tym terenie.
Wnioski o usunięcie podestów
O usunięcie podestów - ze względu na ich stan i możliwe zagrożenie - wnioskował między innymi Stanisław Moryc, radny dzielnicy Nowa Huta.
- Teraz mamy sytuację, w której deski na podestach są zniszczone, nierówne i nie nadają się do użytku. Uważam, że jeżeli na tę chwilę nie ma środków finansowych na przeprowadzenie remontu, to najlepszym rozwiązaniem jest rozebranie zniszczonych podestów, a następnie opracowanie nowej koncepcji ścieżki edukacyjnej na Łąkach Nowohuckich, która będzie obejmowała nie tylko kompleksową modernizację istniejących obiektów, ale także wykonanie nowych i wzbogacenie ich w odpowiednie tablice informacyjno-edukacyjne - wyjaśnia Stanisław Moryc. - Nowy projekt powinien uwzględniać odpowiednie wyeksponowanie estetycznych i trwałych podestów oraz zabezpieczenie wartości kulturowo-przyrodniczych Łąk Nowohuckich - dodaje.
Kryzys energetyczny
