Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eryk Wałkowicz: Dieta wegańska to królestwo warzyw i owoców [ROZMOWA]

Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Eryk Wałkowicz
Eryk Wałkowicz Fot. Adrian Błachut
Rozmawiamy z Erykiem Wałkowiczem, weganinem, dietetykiem i autorem książki „Dieta wegańska dla każdego”.
Eryk Wałkowicz
Eryk Wałkowicz Fot. Adrian Błachut

Można żyć bez mięsa?

Oczywiście! Jak najbardziej jest to możliwe, co z pewnością poświadczy milion wegetarian mieszkających w Polsce. I to zarówno pod względem zdrowotnym - dietetycznym, co potwierdza Amerykańska Akademia Żywienia, jak również jako podejście do codziennego, zwykłego życia.

A bez nabiału?

To może być nieco cięższe i wymagające większych zmian w życiu codziennym i diecie, ale też jest możliwe. Można się o tym przekonać się chociażby w internecie, znajdując coraz więcej wegańskich blogów i spore rzesze ich czytelników.

Dieta wegańska zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy (typu II) czy niektórych chorób nowotworowych. Ale ma też swoje minusy. Nieprawidłowo skomponowana może doprowadzić do niedoborów energetycznych, a także wielu składników odżywczych: białka, witaminy B12, witaminy D, wapnia, żelaza i cynku. Jako dietetyk, zgadza się Pan z tym stwierdzeniem?

Oczywiście, jak najbardziej mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że każda niezbilansowana dieta, która zwyczajnie nie jest odpowiednio skomponowana, może prowadzić do niedoborów lub problemów zdrowotnych - zarówno ta mięsna - tradycyjna, jak i wegetariańska i wegańska. Dlatego ważne jest, by dbać o zawartość swojego talerza, jeżeli dba się o zdrowie swoje i najbliższych. W praktyce okazuje się, że osoby na dietach wegetariańskich i wegańskich często lepiej bilansują swoje posiłki. Pokazuje to badanie EPIC-Oxford, gdzie grupa badanych osób na diecie tradycyjnej miała więcej niedoborów, niż osoby na dietach wegetariańskich.

Istnieje przekonanie, że weganin zjada tylko warzywa i owoce. Tymczasem na Pana blogu można znaleźć i przepis na bezę, i na pasztet czy omlet. Pojawia się nawet przepis na kwaśną śmietanę… Ale wszystko trzeba zrobić samemu. Dieta wegańska jest trudniejsza od tradycyjnej?

Myślę, że to tylko pozory, bo standardowa, codzienna dieta wegańska, nie opiera się przecież na bezach, pasztetach i kwaśnej śmietanie - niewątpliwie stanowi to jej urozmaicenie, ale nadal podstawowe posiłki są złożone z pełnoziarnistych zbóż, warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych, orzechów i ziaren. O ile faktycznie, niektóre dodatki trzeba zrobić samemu, bo nie ma ich w sklepach, to nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Powszechnie jest dostępnych coraz więcej produktów dedykowanych dla wegan i można je znaleźć coraz częściej w polskich sklepach - wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Skąd czerpie Pan pomysły na nowe dania? Wydaje się, że dieta wegańska jest uboga - zboża, warzywa, owoce.

Pomysły przychodzą do mnie zupełnie zewsząd. Albo są to resztki z obiadu z dnia poprzedniego, które trzeba wykorzystać, aby się nie zmarnowały, albo to próba „weganizacji” tradycyjnego przepisu. Czytam wiele książek, w tym kucharskich i coraz więcej podróżuję, co z pewnością przekłada się na nowe inspiracje w tworzeniu przepisów. Wbrew pozorom dieta wegańska wcale nie jest uboga - to królestwo warzyw, owoców i wielu innych produktów roślinnych, które trzeba odkryć. A naprawdę warto!

Czy teraz panuje „moda na weganizm?”

Myślę, że tak, bo w samych mediach coraz więcej mówi się o weganizmie, zarówno jako o diecie, ale też ideologii. W księgarniach można znaleźć coraz więcej czysto roślinnych książek, a internet aż kipi od wegańskich przepisów. Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że ta moda nie przeminie!

Każdy może zostać weganinem?

Jeśli chodzi o podejście żywieniowe i dietetyczne, jak najbardziej tak. Według Amerykańskiej Akademii Żywienia i jej najnowszego stanowiska dotyczącego diet wegetariańskich, nawet ta wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia człowieka - od niemowlaka, przez dorastanie, życie dorosłe, ale też dla osób starszych, kobiet w ciąży i sportowców. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowana.

No właśnie. Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniają początkujący weganie?

Myślę, że najczęstszym błędem jest po prostu wykreślanie mięsa i produktów mlecznych z jadłospisu i niezastępowanie ich niczym innym. Dieta wegańska jako dieta eliminacyjna musi zostać uzupełniona w brakujące składniki odżywcze, poprzez odpowiednie skomponowanie posiłków w ciągu całego dnia. Na początku brzmi to niezachęcająco, ale jest naprawdę łatwe - poświęciłem temu rozdział w książce i spisałem 10 podstawowych zasad zbilansowanej diety.

Pana ulubione dania to...

To zdecydowanie te słodkie, ale wcale nie do końca grzeszne, czyli na przykład sernik z kaszy jaglanej lub czekoladowe ciastka z fasoli. Bardzo lubię też proste dania z piekarnika, jak na przykład chrupiące kąski kalafiora czy frytki z cukinii.

Zobacz też:

Zobacz koniecznie:

Zobacz też:

Zobacz też:

Zobacz koniecznie:

Zainspiruj się!

Zobacz koniecznie:

Zobacz też:

Zobacz propozycje na dania z cukinią naszych Czytelników:

Zobacz koniecznie:

Zobacz koniecznie:

Zobacz koniecznie:

Zobacz koniecznie:

Zobacz koniecznie:

Zobacz koniecznie:

Zobacz koniecznie:

FLESZ - Owoce prosto z krzaka groźne dla zdrowia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska