Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy alarmują: Wola Duchacka utraciła jeden z nielicznych zabytków. "Zostanie odbudowany" [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Ruiny zabytkowego spichlerza w parku Duchackim zostały zburzone
Ruiny zabytkowego spichlerza w parku Duchackim zostały zburzone Konrad Kozłowski
- Wola Duchacka utraciła jeden z nielicznych zabytków, znajdujących się na jej terenie - zaalarmowała pani Weronika w mediach społecznościowych. Chodzi o zabytkowy spichlerz w parku Duchackim, którego ruiny zostały zniszczone przy pomocy młotów pneumatycznych. Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf przekonuje, że "zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi budynek będzie odtworzony przy wykorzystaniu dotychczasowych materiałów".

FLESZ - Nauczyciele dostaną “gorszą” szczepionkę?

Budynek będzie odtworzony - zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi

Trwa kolejny etap rewitalizacji Parku Duchackiego. Został częściowo udostępniony mieszkańcom jeszcze w 2020 roku. Roboty rozpoczęły się w 2019. Powstały drewniane pomosty i altana w rejonie stawu. W części gotowe są alejki, w ich rejonie zostaną posadzone niskie rośliny. Zobaczymy też, co znajdzie się w stojącym w parku dworze.

Park Duchacki położony jest w Krakowie w dzielnicy Wola Duchacka, przy ul. Estońskiej

Kraków. Ależ pięknie w tym parku Duchackim. Najnowszym w Kra...

Jak informowaliśmy w styczniu, w 2021 i 2022 roku prace będą prowadzone w kolejnych częściach parku. Dalsze etapy rewitalizacji obejmą m.in. otoczenie dawnego spichlerza oraz dworu. To właśnie kwestia spichlerza wywołała ostatnio burzę w mediach społecznościowych. Alarm wszczęła pani Weronika.

Wola Duchacka utraciła jeden z nielicznych zabytków, znajdujących się na jej terenie. Już wiadomo, czemu miało służyć ogrodzenie terenu wokół popadającego w ruinę Dworu Bemów. Przy pomocy młotów pneumatycznych zburzono ruiny zabytkowego spichlerza. Był zabytek i nie ma zabytku. Zniknął na naszych oczach! - napisała.

Od razu odpowiedział jej Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Zaznaczył, że zabytki mają to do siebie, że mogą być odbudowywane.

W tym wypadku taka zapadła decyzja i rozpoczęły się prace przygotowawcze. Jak to w pracach tego typu bywa, po rozpoczęciu okazało się, że ze względów bezpieczeństwa należy je wykonywać natychmiast. Inaczej samoczynnie się wszystko przewróci. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi budynek będzie odtworzony przy wykorzystaniu dotychczasowych materiałów - wykorzystane zostaną te same cegły i część kamieni po oczyszczeniu - napisał dyrektor.

Przyjęto taką metodę prac, aby zachować przepiękne jesiony rosnące bardzo blisko ruin. - Zostanie wykonane inne fundamentowanie. Pozwoli to zachować drzewa, a jednocześnie budynek zostanie odtworzony. Jak widać na zdjęciach, prace są prowadzone ręcznie z należytą starannością. Jeśli chodzi o najcenniejszy zabytek architektury na terenie parku - wozownię, będzie ona zachowana i wyremontowana już w tradycyjny sposób - bez wcześniejszej rozbiórki - skwitował Kempf.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska