Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzealnicy opowiedzą, jak odpoczywało się w okresie międzywojennym. Wystawa dobra na wakacje!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wakacje w międzywojniu
Wakacje w międzywojniu Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzieła malarskie, architekturę, meble, ale także przedmioty codziennego użytku i techniczne wynalazki znalazły się na najnowszej wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie, którą można od kilkunastu dni oglądać w Gmachu Głównym. Okazją do zobaczenia wystawy „Nowy początek. Modernizm w II RP” w wakacyjnym kontekście będzie oprowadzanie kuratorskie zatytułowane: „Infrastruktura wypoczynkowa i sportowa w II RP”.

Aktywny i zdrowy styl życia stał się modny w czasach międzywojennych, dużą rolę zaczęła odgrywać turystyka, popularność zyskało uprawianie sportów i przebywanie na świeżym powietrzu. W przedwojennej Polsce nie brakowało miejsc, w których można było wypocząć i mowa zarówno o kurortach, jak i infrastrukturze miejskiej: parkach czy ogródkach jordanowskich. Architekci lat 20. i 30. XX wieku projektowali baseny, skocznie narciarskie, a projektanci mody uwalniali współczesnych sobie z okowów stroju. Te aspekty polskiego modernizmu II RP będą głównym zagadnieniem oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Nowy początek.
Modernizm w II RP”, które odbędzie się we wtorek 9 sierpnia o godz. 17.00. Wydarzenie poprowadzi Helena Postawka-Lech.

„Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni nowej wystawy „Nowy początek. Modernizm w II RP” w Gmachu Głównym MNK i pozwoli uczestnikom przenieść się w czasy, których dotyczy ekspozycja. W międzywojniu wypoczynek nad morzem czy na nartach odbywał się w rodzimych kurortach. Przykład dawał prezydent Ignacy Mościcki, który posiadał swoje wakacyjne rezydencje
zarówno w Krynicy Górskiej, jak i w Juracie” – zachęca MNK.

Nowa ekspozycja MNK „Nowy początek. Modernizm w II RP” obejmuje 500 dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów, makiet. Prezentuje ona różnorodność, dynamikę i oryginalny charakter modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym.

„Wystawa przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. Modernizm tym razem nie oznacza stylowego schematu, prób naśladowania sztuki zachodniej, ani tego co wyłącznie nowe, ani nawet ograniczenia się do sztuki samej. Pokazujemy modernizm jako wielostronną reakcję na modernizacyjne procesy, które przynosiły, jak oceniano, technologiczny postęp i społeczny rozwój, ale zarazem fizyczną i duchową degradację” – czytamy w opisie ekspozycji.

Wystawa składa się z kilku przestrzeni, z których najobszerniejsza zatytułowana została „Sposoby”.

- Mamy tu cały szereg rozmaitych taktyk i sposobów działań podejmowanych przez artystów nakierowanych na regenerację rzeczywistości. Pojawia się także kwestia ciała, które miało być odnowione. Jest więc mowa o sporcie, ruchu sanatoryjnym czy rozmaitych akcjach prozdrowotnych – wyjaśniał Piotr Juszkiewicz z MNK.

Oprowadzanie przeznaczone jest dla młodzieży i dorosłych. Koszt wstępu zawiera się w cenie biletu na wystawę.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska