FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń
To miał być jubileusz jubileuszy. 75 lat istnienia Teatru Groteska i dwudziesta Parada Smoków - 2020 rok miał być wielkim artystycznym fetowaniem przy ul. Skarbowej 2. Plany pokrzyżował wirus. Również ten rok nie pozwala na realizację tak spektakularnych wydarzeń, jak Wielka Parada Smoków czy huczne urodziny.
Każdego roku od dwudziestu lat przemarsz smoków i plenerowe widowisko w zakolu Wisły było świętem i dla mieszkańców Krakowa, i licznych turystów z Polski i ze świata, nie tylko najmłodszych. Ubiegłoroczne smocze widowisko pod Wawelem to miała być największą Paradą, jaka odbyła się w ciągu 20 lat - „the best of Parada”, na której miały się pojawić najbardziej spektakularne smoki z niezwykłym spektaklem pirotchniczno-świetlno-laserowym. Co z tych planów uda się zrealizować w tym roku?
- Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne przesunęliśmy wielkie widowisko na początek września. Planujemy wówczas zrealizować wydarzenie w formule takiej jaką znają krakowianie, czyli wielkiego, spektakularnego, jubileuszowego widowiska. Wszystkie przygotowania trwają, jesteśmy w pełnej gotowości, czekamy na rozwój sytuacji. Zobaczymy, na ile będzie to możliwe, czy w ogóle będzie można uzyskać zgodę na imprezę masową. Nie odbędzie się natomiast dzienna Parada Smoków, ponieważ w tym roku szkoły i przedszkola nie były w stanie przygotować się do tego wydarzenia - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.
2020 rok to dla Teatru Groteska jubileusz 75-lecia istnienia, do którego teatr przygotowywała się od dawna. W planach było wielkie spotkanie poświęcone ludziom, którzy przez lata Teatr Groteska tworzyli, uświetnione specjalnymi programami przygotowanymi przez artystów, którzy na Skarbowej 2 stawiali pierwsze kroki w zawodzie - Jerzego Trelę i Maję Komorowską.
Spotkanie, z przyczyn wiadomych, nie doszło do skutku i w najbliższym czasie nie zanosi się na nie, ale Adolf Weltschek namówił wybitnych artystów teatru i filmu, m.in. Annę Seniuk, Jerzego Stuhra, Maję Komorowską, Andrzeja Grabowskiego, by nagrać płytę „75 wierszy na 75-lecie teatru”.
- Jubileusz został przeniesiony na ten rok, ale sytuacja w ostatnich miesiącach również nie pozwoliła na zrealizowanie naszego planu na obchody 75-lecia teatru. Od września, przez cały sezon, będziemy się starali realizować elementy programu jubileuszowego tak, jak pozwolą na to aktualne warunki. Rozpoczniemy działania promocyjne wydawnictwa, które powstało z okazji jubileuszu, czyli „75 wierszy na 75-lecie” - wyjaśnia dyrektor Teatru Groteska.
W najbliższych tygodniach do Teatru Groteska po długiej przerwie znów będą mogli powrócić widzowie, na najmłodszych czeka „Bajka o Szewczyku” - spektakl połączony z warsztatami (29 i 30 maja) oraz „Brzydkie kaczątko”, przedstawienie oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena (22 i 23 maja).
- W najbliższym czasie będziemy grać przede wszystkim w weekendy, ponieważ nasz przedpołudniowy repertuar w ciągu tygodnia nie ma szans powodzenia, dopóki szkoły są w takiej sytuacji, jak obecnie - wyjaśnia Adolf Weltschek.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
