FLESZ - Problemy kadrowe gastronomii
17. Noc Muzeów zaplanowana została na piątek 21 maja, weźmie w niej udział 37 instytucji, zwiedzanie zaś odbędzie się hybrydowo, niektóre instytucje zaproszą zwiedzających do swoich siedzib, inne udostępnią muzealne przestrzenie jedynie online. Tegoroczna noc zwiedzania odbędzie się w ciągu dnia, w stałych godzinach otwarcia muzeów, niektóre placówki, jak np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych zapowiedziały wydłużenie godzin pracy.
W tym roku muzea w większości nie przewidują darmowego zwiedzania w Noc Muzeów, wstęp do większości z nich jest odpłatny, choć w wielu instytucjach będzie to opłata symboliczna. Dodatkowo, we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje, dostępne są na stronach internetowych instytucji uczestniczących w Nocy Muzeów.
Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Co będzie można zobaczyć? „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”, Skarbiec Koronny, „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, „Cranach na Wawelu”, Smocza, Ogrody – (płatne 1 zł za każdą wystawę) czekają na zwiedzających na Wawelu, otwarte po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich przygotowało wystawę czasową „Portrety Królewskie - Wazowie”, Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” proponuje nową wystawę poświęconą pamięci Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki” (bilet wstępu 2 zł) dostępną w swojej tymczasowej siedzibie na Rynku Głównym 20. Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na nowo otwartą wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”.
Do godzin wieczornych można będzie zwiedzać szklarnie i Muzeum Ogrodu Botanicznego, w którym znalazły się. m.in. pomoce dydaktyczne do nauki botaniki z XIX i XX wieku (wstęp 1 zł).
W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który w tym dniu będzie otwarty do godz. 22.00, wieczorem planowane są pokazy spalania pierwiastków („Kolorowe płomienie”) i wizualizacja fali dźwiękowej za pomocą gazowych płomieni.
Online można się udać do Muzeum Starego Teatru i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie nowo powstałe Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942–1945) (w organizacji), które zaprasza na tematyczne oprowadzania po terenie KL Plaszow.
Szczegółowy program 17 Nocy Muzeów dostępny jest na stronie internetowej krakowskienoce.pl
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
