FLESZ - Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe
Martyna Rzepecka to artystka wizualna poruszająca się w tematyce ciała oraz zmysłowej penetracji rzeczywistości. W swojej sztuce ukazuje zainteresowanie relacją artysta - odbiorca, granicą poznania dzieła i jego sensualną przestrzenią odbioru. Łączy tradycyjne techniki graficzne (głównie wypukłodruk) z nowymi mediami. Interesuje ją kontekst matrycy - materii oraz obiekt graficzny i instalacja. Ponadto tworzy w szeroko rozumianych technikach rysunkowych oraz w realizacjach wideo.
- Wystawa „Ćwiczenia z ciała” to opowieść o ciele i matrycy graficznej. O ciele, które jest dla mnie źródłem niekończącej się inspiracji i nomadycznej zmysłowości, zmieniającej się wraz z upływem czasu oraz z doświadczeniem w pracy artystycznej. W pracy, w której wzrok obserwuje rzeczywistość, by następnie za pomocą narzędzia dłoni zrysować lub ciąć ją na powierzchni styku materii plastycznej z materią ciała. Okazuje się wówczas, że proces twórczy niesie za sobą indywidualne i intymne doznania. Przypominające rodzaj medytacji i pracy z samą sobą – wyjaśnia artystka.
Krakowska wystawa prac Martyny Rzepeckiej to również opowieść o ciele graficznym, którym jest matryca - najważniejszy komponent procesu graficznego. Artystka podejmuje próbę syntezy, w której ukazana jest intymna komunikacja z graficzną skórą.
- Jest to opowieść o znaczeniu matrycy graficznej, z której w tradycyjnym procesie, pochodzi finalny druk. Dla mnie jest macierzą, niosącą ślad zmysłowego opracowywania jej formy, nośnikiem i zapisem fizycznej pracy, jakim jest m.in. rycie w matrycy graficznej - mówi Martyna Rzepecka.
W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest absolwentąa Grafiki warsztatowej oraz Edukacji Artystycznej na macierzystej uczelni. W latach 2011-2012 była studentką grafiki na Academy of Fine Arts and Graphic Design (ALUO), Univerza v Ljubljani, w Słowenii.
Artystka brała udział w ponad 60 wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, zarówno na szczeblu narodowym, jak i międzynarodowym. Mieszka i tworzy w Poznaniu, gdzie współtworzy pracownie artystyczne Mona Inner Space. Z zamiłowania oddaje się pasji fechtunku.
Wystawa otwarta od 9 do 30 marca 2021, poniedziałek - piątek, w godz. 10:00 – 15:30 w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych (Rynek Główny 29).
Wstęp wolny. W Galerii obowiązuje limit osób. Maseczki obowiązkowe.
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
