https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wybierasz się do kawiarni Bunkra Sztuki? Lepiej miej sprawne nogi...

Anna Piątkowska
Kawiarnia w Bunkrze Sztuki znów jest oblegana przez krakowian
Kawiarnia w Bunkrze Sztuki znów jest oblegana przez krakowian Wojciech Matusik / Polskapress
Kawiarnia Bunkra Sztuki, która budziła w Krakowie jeszcze niedawno tak wielkie emocje, działa już od kilku tygodni i cieszy się sporym zainteresowaniem. Na etapie budowy kontrowersje budziła bryła kawiarni, nazywana ironicznie przystankiem metra czy wiatą, wydaje się, że ostatecznie mieszkańcy do niej przywykli. Ale jest inny problem...

Wybierając się do kawiarni Bunkra Sztuki wieczorem, lepiej mieć sprawne nogi. O ile do kawiarni można wjechać wózkiem - platforma kawiarniana została dostosowana do takich potrzeb, o tyle nie da się nim dotrzeć do toalety. Żeby z niej skorzystać, trzeba bowiem pokonać całkiem sporo krętych schodków - toalety znajdują się na poziomie -1. Wystarczy mieć kontuzjowaną nogę, by mieć spory problem.

- Po modernizacji pawilonu Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki kawiarnia Bunkier Café została ponownie otwarta w nowej aranżacji przestrzennej, tak, aby do kawiarni oraz galerii prowadziły osobne wejścia. Kawiarnia dysponuje przestrzenią na poziomie -1, gdzie znajdują się toalety dla jej gości, a do których prowadzi klatka schodowa. Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, które odwiedzają kawiarnię, mogą korzystać z toalet w Galerii (są one odpowiednio przystosowane i dostępne na każdym poziomie budynku; winda) - wyjaśnia nam Paulina Zarzycka z Bunkra Sztuki.

Szkopuł w tym, że można z niej skorzystać tylko w godzinach działania galerii. Potem, pozostaje ta z krętymi schodkami, prowadząca na poziom -1.

Trudno uwierzyć, że budynek, który właśnie przeszedł ogromny remont, dostosowujący gmach Bunkra Sztuki do potrzeb nowoczesnego muzealnictwa, nie ma takiego rozwiązania, które dziś nie jest udogodnieniem, a zwykłym zabiegiem w kierunku dostępności.

Przypomnijmy, trwający niemal trzy lata remont i modernizacja budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki obejmował m.in. powstanie nowoczesnych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowę nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, stworzenie odpowiednio wyposażonego i właściwej wielkości zaplecza warsztatowego służącego organizacji wystaw, wyodrębnienie spełniającej nowoczesne standardy przestrzeni magazynowej, poprawę standardów bezpieczeństwa. To pierwszy tak duży remont od 1965 roku, kiedy powstała galeria. Prace kosztowały blisko 21 mln zł.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska