https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie szopki wreszcie dostępne dla publiczności. Muzeum Krakowa zaprasza na kuratorskie oprowadzanie i spotkanie z twórcami

Anna Piątkowska
Tegoroczne szopki krakowskie można było oglądać jedynie online
Tegoroczne szopki krakowskie można było oglądać jedynie online Adam Wojnar
Tegoroczny, 78. Konkurs Szopek Krakowskich, zorganizowany w pandemicznej formule przebiegał w innym niż dotychczas trybie. Nie było prezentacji przy pomniku Adam Mickiewicza na Rynku Głównym ani tradycyjnego przemarszu. Po raz pierwszy krakowianie mogą na żywo zobaczyć krakowskie szopki AD2020 dopiero w lutym. W najbliższą niedzielę, 7 lutego, odbędzie się kuratorskie oprowadzanie oraz spotkanie z twórcami.

FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?

W niedzielę, 7 lutego, o godzinie 14:00 w Celestatacie będzie możliwość zobaczenia tegorocznych dział szopkarskich na żywo. Podczas kuratorskiego oprowadzania po pokonkursowej wystawie szopek będzie także sposobność, by spotkać się z ich twórcami.

W muzeach wciąż obowiązują restrykcje sanitarne, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: [email protected]

Do 78. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszonych zostało 87 szopek: 50 w kategorii seniorów, 6 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 20 szopek dziecięcych oraz 11 szopek rodzinnych. W tegorocznych szopkach dominuje architektura Starego Krakowa, Katedry, krakowskich kościołów, Zamku na Wawelu, choć ciekawą szopką jest szopka zawierająca budynek Kurii z papieskim oknem wraz papamobilem, czy też szopka, w której są elementy bazyliki Bożego Miłosierdzia.

W większości szopek zawarte są również elementy nawiązujące do rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz panującej od początku roku pandemii (lalki z maseczkami). Jest też szopka prawdopodobnie miłośnika klubów sportowych - Cracovii i Wisły, nawiązująca do ich derbów. Pojawiły się również szopki zawierające balon widokowy nad Wisłą.

W wielu punktach miasta pojawiły się szopki z poprzednich lat, które w tym roku będą elementem budującym świąteczną atmosferę Krakowa

Niesamowite zdjęcia! Przepiękne krakowskie szopki na tle pus...

W szopce autorstwa mistrza krakowskiej szopki Maćka Moszewa, autor sam siebie u podstawy sportretował z napisem informującym, że w konkursie krakowskiej Szopki uczestniczy już po raz 75.

Zgodnie z tradycją, szopki zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, do czasu otwarcia muzeów dla publiczności można je było oglądać jedynie na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska