FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

Dwanaście wielkoformatowych tkanin nawiązujących do słynnego cyklu fresków z renesansowego Palazzo Schifanoia - jednego z najbardziej tajemniczych budynków w historii architektury europejskiej - złożyło się na cykl "Przeczarowanie" Małgorzaty Mirgi-Tas prezentowany w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji.
Zdobiące Palazzo Schifanoia malowidła sprzed ponad 500 lat przedstawiają wizerunki bogów olimpijskich, znaków zodiaku i dekanów oraz sceny z życia dworu w ówczesnej Ferrarze. Symbolika wnętrza pałacu, a także jego układ i forma stały się wizualnym i ideowym punktem odniesienia dla artystki. W interpretacji Małgorzaty Mirgi-Tas zyskały one rys nawiązujący do jej romskich korzeni i tożsamości kulturowej.
"Powstaje opowieść o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływach pomiędzy kulturą romską, polską i europejską. Jest próbą poszerzenia europejskiej historii sztuki o przedstawienie kultury romskiej"
- napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas uroczystego otwarcia Pawilonu Polskiego na Biennale Sztuki 2022.
Mieszkająca na co dzień u podnóża Tatr polsko-romska rzeźbiarka i malarka w swojej twórczości kwestionuje dyskryminujące stereotypy i prezentuje pozbawiony uprzedzeń obraz romskiej społeczności. W świecie kreowanym przez Małgorzatę Mirgę-Tas kluczową rolę zajmują kobiety, artystka nieustannie zwraca uwagę na rolę, jaką odegrały w historii Romów. Jej prace powstają z fragmentów tkanin poprzez, jak to sama określa, "wrzucenie materiału w obraz". W swoich wielkoformatowych kolażach często wykorzystuje elementy garderoby portretowanych osób: fragmenty spódnic, chust czy koszul, które stają się dosłownymi nośnikami historii.
Małgorzata Mirga-Tas jest polsko-romską artystką i aktywistką. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2004). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi: 11. Berlin Biennale (2020), Biennale Art Encounters w Timiszoarze (2019, 2021), 3. Autostrada Biennale w Prizrenie (2021), w Morawskiej Galerii w Brnie (2017), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2020), Rautenstrauch-Joest-Museum w Kolonii (2021). Mieszka i pracuje w Czarnej Górze na Spiszu. Małgorzata Mirga-Tas jest pierwszą romską artystką reprezentującą Polski Pawilon w Wenecji.
Jeszcze w tym roku krakowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć prace polsko-romskiej artystki podczas wystawy "Wędrówka obrazów" w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Przy okazji wystawy "Przeczarowując świat" powstaje film dokumentalny poświęcony Małgorzacie Mirdze-Tas w reżyserii Anny Zakrzewskiej. Filmowy portret artystki nie tylko przybliży jej sylwetkę i romskie tradycje, ale będzie również zapisem kolektywnego procesu powstawania pracy do Pawilonu Polskiego. Emisja filmu jest planowana na jesień 2022 roku.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej