https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie z rekordową liczbą zgłoszeń na internetowej mapie zagrożeń. Co najczęściej zgłaszamy?

Marcin Banasik
Aneta Zurek / Polska Press
Od początku funkcjonowania, czyli od września 2016 r. do końca ub.r. w Małopolsce zgłoszono ponad 362 tys. zagrożeń. Jest to najwyższy wynik na tle pozostałych województw. W ubiegłym roku dominowały kategorie tj. „przekraczanie dozwolonej prędkości” – 16 292 zgłoszenia, nieprawidłowe parkowanie 13 656 zgłoszeń oraz picie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 4 361 zgłoszeń.

Podsumowanie ubiegłego roku

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym anonimowym i bezpłatnym narzędziem, które umożliwia policji i społeczeństwu współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa publicznego.

Tylko w 2023 roku do KMZB w województwie małopolskim zgłoszono ponad 51 tys. zagrożeń, wśród których potwierdziło się blisko 52 proc. zgłoszeń. Dominowały kategorie tj. „przekraczanie dozwolonej prędkości” – 16 292 zgłoszenia, nieprawidłowe parkowanie 13 656 zgłoszeń oraz picie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 4 361 zgłoszeń. Z kolei w samym Krakowie najwięcej zgłoszeń każdego rok dotyczy parkowanie w miejscach niedozwolonych.

- W powiecie krakowskim najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczanie dozwolonej prędkości - zgłoszone 2167 razy - mówi kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Małopolska Policja, w odpowiedzi na zgłoszone zagrożenia, które znalazły potwierdzenie, podjęła działania eliminacyjne, które przyczyniły się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. W ostatnim roku wyeliminowano 21 668 zagrożeń.

Jak skorzystać z mapy?

Aby skorzystać z KMZB, należy wejść na stronę internetową dowolnej jednostki organizacyjnej Policji, gdzie znajdziemy link do dedykowanej strony. Następnie należy wyszukać interesujące nas miejsce na mapie lub wpisać adres w wyszukiwarkę. Po kliknięciu na wybrane miejsce można dodać własne zgłoszenie, wybierając odpowiednią kategorię zagrożenia spośród 24 tam dostępnych.

Zgłoszenie można uzupełnić komentarzem, dodać zdjęcie, a nawet krótki film co znacznie może ułatwić Policji łatwiejszą weryfikację. Zgłoszenia są sprawdzane przez Policję i oznaczane odpowiednim kolorem na mapie. KMZB jest stale rozwijana i ulepszana, a jej celem jest stworzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem opartego na współpracy i zaufaniu między Policją a społeczeństwem. Należy jednak pamiętać, że aplikacja ta, nie służy zgłaszania pilnych interwencji. W tym celu należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska