Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane 2029. Górale znów chcą walczyć o mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Tym razem wspólnie z Popradem

Aurelia Lupa
Mistrzostwa świata w Zakopanem byłyby gratką dla polskich kibiców
Mistrzostwa świata w Zakopanem byłyby gratką dla polskich kibiców Oskar Nowak
Czy w Zakopanem w 2029 r. odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym? Polski Związek Narciarski ze swoim słowackim odpowiednikiem zamierzają wspólnie starać się o organizację tej prestiżowej sportowej imprezy.

Zakopane ma za sobą serię klęsk w staraniach o organizację tej imprezy. Przegrało aż pięć ostatnich kampanii: w 2011, 2013, 2015, 2017 i 2019 roku. Teraz pojawiły się plany ponownego aplikowania o mistrzostwa świata w 2029 roku, ale tym razem jednak wspólnie ze słowackim Popradem.

- Nasze poprzednie kandydatury nie były zbyt szczęśliwe. Bo oparte były na obietnicach, że wszystko powstanie po otrzymaniu prawa organizacji. Teraz nasza kandydatura ma same mocne strony. Ośrodki sportowe i obiekty hotelarskie są na wysokim międzynarodowym poziomie i spełniają wymogi FIS. Tu nie mam wątpliwości - wskazuje Andrzej Kozak, członek Polskiego Związku Narciarskiego. - Jednak na zorganizowanie mistrzostw w 2029 r., samodzielnie nie mamy szans. Dlatego chcemy to zrobić wspólnie ze słowackim Popradem. To pokrywa się z polityką FIS, by kraje się łączyły w organizacji takich imprez – podsumowuje Kozak.

Mistrzostwa świata w Zakopanem i Popradzie w 2029?

Andrzej Kozak wskazuje, że największym problemem Zakopanem jest brak wystarczającej długości tras biegowych. Profesjonalne trasy na terenie Centralnego Ośrodka Sportu - odpowiednio wyprofilowane, sztuczne śnieżone, oświetlone - liczą 3,75 km. - Tymczasem FIS wymaga obecnie trasy liczącej 12 km - mówi Kozak.

- Nie ma szansy, by w Zakopanem powstała 12 km trasa biegowa, po prostu pod Wielka Krokwią wszystko już zostało zabudowane. A to jeden z wymogów, bez którego nie uda się zdobyć nominacji - kwituje Kozak.

Teraz PZN i jego słowacki odpowiednik mają czas do 1 maja na złożenie wspólnej aplikacji do FIS. To koszt około 150 tys. euro. Ta opłata zostanie podzielona na pół. Tak będzie również z konkurencjami sportowymi. W Zakopanem rozgrywane byłyby skoki narciarskie oraz kombinacja norweska. Natomiast po stronie słowackiej w Tatrach Wysokich odbyłyby się biegi.

- Tu oba ośrodki doskonale się uzupełniaj, my mamy skocznie, a w Popradzie maja trasy biegowe - wskazuje Andrzej Kozak

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to obok igrzysk olimpijskich druga ważna impreza sportowa dla zawodników z całego świata, którzy rywalizują m.in. w biegach narciarskich, skokach i kombinacji narciarskiej. Zmagania odbywają się co dwa lata. Pierwsze mistrzostwa rozgrywały się w 1925 r w Johannis na terytorium ówczesnej Czechosłowacji. W tym roku zmagania odbyły się w słoweńskiej Planicy. Impreza zaczęła się 22 lutego, a zakończyła 5 marca.

Na pierwszych mistrzostwach zawodnicy rywalizowali łącznie w czterech konkurencjach: dwóch biegach, jednym konkursie kombinacji i jednym konkursie skoków. Od 1925 r. do 1950 r. w mistrzostwach startowali wyłącznie mężczyźni. Rywalizację kobiet wprowadzono po raz pierwszy na mistrzostwach w Falun w 1954 r. Obecnie program mistrzostw świata składa się aż 24 konkurencje. Natomiast najmłodszą z nich jest kombinacja norweska kobiet, która zadebiutowała podczas rozgrywki w niemieckim Obersdorfie w 2021 r.

Pod Tatrami narciarskie zmagania były rozgrywane, aż trzykrotnie - w 1929, 1939 i 1962 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska