Nasza Loteria

Na Cmentarzu Salwatorskim odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych.
Na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych. Adam Wojnar
W sobotę, 23 września, na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych. Zorganizowano też kolejną edycję konferencji „Życie i myśl Feliksa Konecznego”. Uczestnicy podkreślali, że nauka Feliksa Konecznego, polskiego historyka, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji wciąż jest bardzo aktualna, szczególnie w dzisiejszych skomplikowanych czasach.

Nagrobek Feliksa Konecznego i jego rodziny na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie został odnowiono z inicjatywy Fundacji Kwartalnika "Wyklęci" oraz wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza.

- Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wpisał ten nagrobek do ewidencji grobów uczestników walk o niepodległość i w tym roku postawił nowy nagrobek, który swoim kształtem nawiązuje do przedwojennego nagrobka rodziny Konecznych - informuje Kajetan Rajski, prezes Fundacji Kwartalnika "Wyklęci", opiekun serii dzieł zebranych Feliksa Konecznego.

W grobie rodziny Konecznych spoczywają również: Józef Koneczny, ojciec Feliksa - uczestnik Powstania Krakowskiego 1846 r.;
Marcela, żona Feliksa; Bronisława, córka Feliksa i Marceli; Stanisław, syn Feliksa i Marceli – żołnierz Armii Krajowej zamordowany przez Niemców w Brandenburgu oraz jego żona Wanda; Julian Jastrzębski, lekarz, wraz z żoną Jadwigą. Na nagrobku zostali również symbolicznie upamiętnieni: Czesław, drugi syn Feliksa i Marceli oraz jego żona Maria, którzy zginęli podczas tłumienia przez Niemców Powstania Warszawskiego.

Podczas konferencji naukowej „Życie i myśl Feliksa Konecznego” z referatami wystąpili m.in. Marek Jurek – „Niepodległość Polski i opinia chrześcijańska Zachodu”, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ – „Naród i ojczyzna a państwo w cywilizacji łacińskiej. Uwagi filozoficzne”, red. Wojciech Reszczyński – „Feliks Koneczny – Antidotum”.

Większość prelegentów opierała się na oryginalnej koncepcji cywilizacji, którą stworzył prof. Feliks Koneczny, według którego cywilizacja jest "metodą ustroju życia zbiorowego”. Wyróżnił wiele cywilizacji (przekonywał, że nie istnieje i istnieć nie może jedna cywilizacja ogólnoludzka), którymi rządzą nimi prawa cywilizacyjne.

- Współczesność pokazuje, że starcia między cywilizacjami istnieją i mają olbrzymi wpływ na nasze życie. Feliks Koneczny był tym naukowcem, który opisywał poszczególne cywilizacje i wyciągał wnioski. Jednym z najbardziej konkretnych spostrzeżeń jest to, że nie ma możliwości syntez między cywilizacjami, co jest jednoznacznym zaprzeczeniem polityki multikulturalizmu prowadzonej w niektórych krajach europejskich - komentuje Kajetan Rajski.

Feliks Koneczny wyróżnił kilkadziesiąt cywilizacji historycznych, z których siedem istnieje współcześnie: arabska, bizantyńska, bramińska, chińska, łacińska, turańska, żydowska. Nie wykluczał, że istniało i istnieje współcześnie znacznie więcej cywilizacji, jednak tylko te siedem obejmuje wielkie społeczności i ma rzeczywisty wpływ na historię świata.

Feliks Karol Koneczny urodził się (1 listopada 1862 r.) i zmarł (10 lutego 1949 r.) w Krakowie. Przez zdecydowaną większość życia mieszkał w Krakowie i tu powstała znaczna część jego prac naukowych. Był polskim historykiem i historiozofem, bibliotekarzem, krytykiem teatralnym, publicystą, twórcą oryginalnej koncepcji cywilizacji.

FLESZ - Podręcznik do historii Polski dla Ukraińców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska