Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawidłowości w konkursie na dyrektora Teatru Groteska. Czy wynik zostanie unieważniony?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od września w fotelu Adolfa Weltschka ma zasiąść Karol Suszczyński
Od września w fotelu Adolfa Weltschka ma zasiąść Karol Suszczyński Archiwum/YT
Na początku lutego poznaliśmy nazwisko zastępcy Adolfa Weltschka w fotelu dyrektora Teatru Groteska - ma nim zostać Karol Suszczyński. Jeden z członków komisji konkursowej zwraca jednak uwagę na uchybienia w pracach zespołu pracującego nad wyłonieniem nowego dyrektora. Do prezydenta miasta wpłynęło już pismo w tej sprawie. „Postępowanie konkursowe jest dotknięte wadą i winno zostać (…) unieważnione i powtórzone” – czytamy w nim. Magistrat zaś odpowiada, że nie ma powodu, by konkurs unieważniać.

„Do Prezydenta Miasta Krakowa wpłynęło pismo z zastrzeżeniem do przebiegu II posiedzenia Komisji Konkursowej, która została powołana Zarządzeniem Nr 3790/2022 z dnia 20 grudnia 2022 r. w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Groteska” – potwierdza nasze informacje magistrat.

Jak się dowiedzieliśmy, zastrzeżenie zgłosił jeden z członków komisji konkursowej, reprezentujący Związek Zawodowy Pracowników Technicznych Teatru „Groteska”. Wskazuje on, że z jedną z osób zasiadających w komisji – Lucyną Kozień - dwójka kandydatów zapowiedziała współpracę, co miałoby naruszać zasadę bezstronności.

Wspomniane posiedzenie komisji konkursowej rozpoczęło się m.in. od potwierdzenia przez Lucynę Kozień oświadczenia o bezstronności wobec Olgi Lany i Konrada Szczebiota, co zostało odnotowane w protokole z obrad.

„Pani Lucyna Kozień oświadczyła, że nie zna osobiście pani Olgi Lany, a panu Konradowi Szczebiotowi odmówiła współpracy” – zaraportowano.

„Czynności głosowania z udziałem osoby, która zgodnie z ww. ustawą nie może być członkiem Komisji winny zostać unieważnione i powtórzone po uzupełnieniu składu Komisji” – argumentuje z kolei autor pisma skierowanego do prezydenta. Mowa w nim o Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

A to niejedyne uchybienie w konkursie na dyrektora Teatru Groteska. Podczas drugiego posiedzenia komisji, na którym przesłuchiwani byli kandydaci, dwójka z nich - Konrad Szczebiot i Krzysztof Prystupa - uzupełniła brakujące dokumenty, wymagane do procesu rekrutacji. Ten fakt został również odnotowany w protokole z posiedzenia komisji.

Jak wskazuje autor pisma skierowanego do prezydenta Majchrowskiego, jest to naruszenie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r., zgodnie z którym posiedzenie komisji nie może się odbywać w tym samym terminie, „na którym nastąpiło ustalenie spełnienia warunków określonych w ogłoszeniu o konkursie przez uczestników konkursu lub stwierdzenie uchybień lub braków w złożonych ofertach”. Wymagany okres co najmniej 7 dni odstępu nie został zachowany.

„Postępowanie konkursowe jest dotknięte wadą i winno zostać w opisanej powyżej części unieważnione i powtórzone zgodnie z przepisami Rozporządzenia” – czytamy w piśmie do prezydenta.

Nie ma powodu, by konkurs unieważniać, odpowiada nam magistrat. Wkrótce mamy też poznać oficjalną odpowiedź prezydenta na wspomniane pismo.

„Unieważnienie postępowania konkursowego dotyczącego wyboru kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury może nastąpić wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, szczególnych, niedających się zaakceptować w demokratycznym państwie prawa, z przyczyn widocznych na pierwszy rzut oka w postaci istotnych wad prawnych naruszających przepisy prawa oraz ustalone wcześniej normy postępowania konkursowego, nie zaś z powodów ocennych, uznaniowych” – uzasadnia magistrat.

Przypomnijmy, o stanowisko dyrektora Teatru Groteska w Krakowie starało się sześć osób - Daniel Arbaczewski, Olga Lany, Krzysztof Prystupa, Karol Suszczyński, Konrad Szczebiot oraz obecny dyrektor Adolf Weltschek. Pierwsze głosowanie komisji nie wyłoniło kandydata na dyrektora bezwzględną większością głosów, najwięcej punktów otrzymali wówczas Karol Suszczyński i Adolf Weltschek. Ostatecznie jednym głosem zwyciężył Karol Suszczyński - krytyk teatralny i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Komisja konkursowa doceniła interesujący i w szczegółach dopracowany autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej teatru. Suszczyński wykazał się także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto udowodnił dobrą znajomość przepisów prawa w zakresie organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej i finansów publicznych.

Patogeny coraz bardziej odporne

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska