FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Jacek Kaczmarski to postać, której nie trzeba zbytnio przybliżać. Poeta, prozaik, kompozytor i piosenkarz, twórca tekstów piosenek, znany był głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej. Choć od śmierci Kaczmarskiego minęło 16 lat, jego utwory, wciąż są słuchane i wykonywane, ciesząc się niesłabnącą popularnością zwłaszcza w kolejnych pokoleniach młodych twórców, a wiele do dziś nie straciło na aktualności. Twórczość barda Solidarności wybrzmi w najnowszym spektaklu Teatru Nowego Proxima.
Od 24 października na Scenie Berlin spektakl muzyczny „Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego”.
To autorski muzyczny program napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1981 roku. Program w całości składa się z utworów inspirowanych polskim malarstwem, a jego intencją było umieszczenie polskich doświadczeń okresu „Solidarności” w perspektywie historycznej tak, by odbiorca odniósł wrażenie, iż jest świadkiem procesu, a nie świadkiem wyjątkowego wydarzenia.
Jacek Kaczmarski bardzo często występował z tym programem wspólnie z Gintrowskim i Łapińskim.
W muzycznym spektaklu „Muzeum” Janusz Marchwiński, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk i Marcin Chatys zmierzą się z utworami napisanymi „pod obrazy” m.in. Jana Matejki „Stańczyk” i „Rejtan”, Jacka Malczewskiego „Zesłanie studentów” czy Stanisława Ignacego Witkiewicza „Autoportret”.
Sam Jacek Kaczmarski w rozmowie z Natalią Gorbaniewską w Paryżu, w 1982 roku mówił o spektaklu: "Napisałem to na wiosnę ‘81 roku. To było 20 piosenek, które były opisami obrazów polskich, malowanych w XIX i XX wieku, na tematy tzw. narodowe i polityczne, czyli paradoksalnie, kiedy wszystko można było powiedzieć wprost, ja postanowiłem znowu sięgnąć do metafory i do dystansu historycznego, żeby starać się przekonać ludzi, że to co przeżywają nie jest czymś nadzwyczajnym i jedynym, tylko pewnym wydarzeniem w szeregu innych, że takich zrywów, rewolucji, momentów nadziei i klęsk w każdym pokoleniu zdarza się przynajmniej jeden czy dwa, że ocaleniem największych zdobyczy Solidarności warunkiem ocalenia jest przede wszystkim zdanie sobie sprawy, że należy o tym myśleć w sposób historyczny."
Premiera spektaklu 25 października o godz. 20.00, a kolejne pokazy 29 i 30 października o godz. 20.00, Scena Berlin, Teatr Nowy Proxima
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
