FLESZ - 6 eko-mitów, w które wierzymy
W 2019 rok Straż Miejska w Nowym Sączu przeprowadziła 1225 kontroli domowych palenisk. Okazało się, że nie wszyscy mieszkańcy miasta spalają w piecach dozwolone paliwo. W związku z tym nałożono 46 mandatów, na kwotę 5420 zł, udzielono również 25 pouczeń. To mniej niż w 2018 r., kiedy to ukarano 52 osoby.
- Świadomość ekologiczna wzrasta wśród mieszkańców i nie spotkaliśmy się z negatywną oceną naszych działań - podkreśla Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.
Jak podkreśla Wasiluk to zasługa m.in. działań, jakie podejmuje miasto w walce ze smogiem. W minionym roku odwiedzono aż 4902 adresatów, gdzie sprawdzano paliwo opałowe i roznoszono listy od prezydenta miasta. Niedawno przygotowano specjalną książeczkę, która już jest dostępna.
- Dedykowana jest osobom, które posiadają piece węglowe i opalane drewnem. Można dowiedzieć się z niej o zjawisku smogu, o tym jak z tym walczyć i gdzie można zgłaszać fakty palenia śmieci - wyjaśnia Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza. - Jest ona dostępna w miejskich wydziałach, wiem też, że nie które parafie rozdawały ją mieszkańcom po nabożeństwach.
Od kilku dni Straż Miejska ma na wyposażeniu dwa certyfikowane czujniki, którymi mogą badać wilgotność drewna. Zgodnie z ustawą antysmogową drewno, którego używa się do ogrzewania swoich mieszkań, nie może mieć wilgotności większej niż 20 proc.
- Czekaliśmy na to urządzenie, bo dzięki niemu otrzymamy miarodajny pomiar, który może być dowodem w sprawie sądowej, jeśli łamana jest ustawa – zaznacza komendant Wasiluk. - Do tej pory robiliśmy pomiary na oko i na wagę drewna.
Strażnicy oprócz kontroli wilgotności drewna sprawdzają również, czy w piecach nie są spalane śmieci, czy inne niedozwolone materiały. W przypadku uzasadnionych podejrzeń mogą pobrać z paleniska próbkę popiołu. Ten trafia do laboratorium i przechodzi badania, które dają odpowiedź na pytanie, co było spalane.
Kontrole są prowadzone przez strażników, ale również wynikają ze zgłoszeń mieszkańców, które trafiają bezpośrednio do nich. Można też zgłosić ekointerwencje na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w zakładce „powietrze”, za pomocą utworzonego w tym celu formularza lub pod dzwoniąc pod numer telefonu antysmogowego: 519 600 782.
- Zobacz, gdzie swoje biura mają posłowie z Nowego Sącza
- Najlepsze salony sukien ślubnych w Nowym Sączu i okolicy według opinii w Google [PRZEGLĄD]
- Top 10 powodów do niezadowolenia mieszkańców Nowego Sącza
- Majątki sędziów z Nowego Sącza. Wiesz, że większość z nich spłaca pożyczki?
- Te budynki straszą od lat i proszą się o wyburzenie
- Mistrzowie parkowania na sądeckich ulicach
