Obraz zebrał już wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Jedenaście nagród na festiwalu w Gdyni, Złota Żaba na festiwalu EnergaCamerimage, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla tego dzieła.
„Dziewczyna z igłą” to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się uboga dziewczyna, szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami związanymi z najbardziej kontrowersyjnym morderstwem w historii Danii.
Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń.
Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła.
Twórcą „Dziewczyny z igłą” jest Magnus von Horn – szwedzki reżyser, który po skończeniu studiów na łódzkiej filmówce pracuje zarówno w swej ojczyźnie, jak i w Polsce. Ma w swoim dorobku dwa intrygujące filmy – „Intruza” i „Sweat”. Największą sławę przyniosło mu jednak dopiero trzecie dzieło.
- Główna bohaterka, Karoline, walczy o lepsze życie. Ale jaki jest właściwy sposób, aby je osiągnąć? Zimny świat zmusza do sięgania po bezwzględne metody, a moralny kompas Karoline łatwo zatraca kierunek. To, co dobre, wygląda na złe i vice versa. Próbując uciec od ubóstwa, wyruszamy za Karoline w podróż, podczas której bohaterka dowiaduje się, jak łatwo jest flirtować z diabłem – mówi reżyser.

„Dziewczyna z igłą” powstała przy znaczącym zaangażowaniu polskich twórców – było to blisko 200 osób w niemal każdym pionie produkcji. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („IO”, „Sweat”), montażystką jest Agnieszka Glińska („Silent Twins”, „IO”), główną scenografką Jagna Dobesz („Moje wspaniałe życie”, „Silent Twins”), a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali („Sweat”, „A Real Pain”).
Pomimo tego, że akcja filmu toczy się w stolicy Danii, zdjęcia realizowane były nie w Kopenhadze, a w środkowej i południowej Polsce.
- Naszym świadomym celem było nie tyle stworzenie idealnej repliki miasta, co raczej baśniowego obrazu miejscowości sprzed stu lat. Chcieliśmy stworzyć film, który będzie nazywany baśnią – argumentuje reżyser.
Kopenhaską łaźnię, gdzie Karoline poznaje Dagmar, gra jeden z najstarszych krytych basenów w Polsce, otwarty w Zgierzu w 1929 roku. W Łodzi na potrzeby filmu zbudowano cyrk, na wzór cyrków osobliwości z lat 20. XX wieku. W najstarszym atelier tamtejszej szkoły filmowej odtworzono mieszkanie Karoline. We Wrocławiu zlokalizowane zostały dwa kluczowe obiekty zdjęciowe: neogotycka Biblioteka Uniwersytecka przy ulicy Szajnochy zmieniła się w szwalnię, a wnętrza Pałacu Wallenberg-Pachalych zagrały kilka różnych miejsc. Kopenhaskie ulice, które przemierza główna bohaterka w poszukiwaniu lepszego jutra, sfilmowano w plenerach Bystrzycy Kłodzkiej oraz Kłodzka.
„Dziewczyna z igłą” to, jak pisze amerykański magazyn branżowy „Variety”, „film hipnotyzujący, brutalnie piękny i boleśnie aktualny”. Zdjęcia Michała Dymka, które zachwyciły jury pod przewodnictwem Cate Blanchett i dały mu zwycięstwo tegorocznego festiwalu EnergaCamerimage, hipnotyzują mrocznym pięknem i wciągają widza w pełną napięcia grę. Montaż Agnieszki Glińskiej oraz nagrodzone w Gdyni scenografia Jagny Dobesz i kostiumy Małgorzaty Fudali, tworzą wizualny spektakl o uniwersalnym wymiarze. Jak pisze „Cineuropa”: „Dziewczyna z igłą” to „film, który przywraca wiarę w siłę kina jako narzędzia opowiadania historii, która nas zmienia”.
W Krakowie „Dziewczynę z igłą” można będzie obejrzeć od 17 stycznia w kinach Agrafka, Mikro, Pod Baranami, Paradox oraz Cinema City Bonarka i Galeria Kazimierz.