Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć premierowych tomów poezji w ramach Festiwalu Miłosza

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Premierowe tomy poetyckie Agi Mishol, Petera Gizziego, Alice Oswald, Ivana Štrpki i Anthony’ego Josepha ukażą się dzięki współpracy Festiwalu Miłosza i polskich domów wydawniczych.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza to dziewiąte już spotkanie miłośników poezji na krakowskim festiwalu i pierwsze, które odbywa się online. Jednak nawet w przestrzeni wirtualnej Kraków pozostaje polską stolica poezji. Nie sposób wyobrazić sobie Festiwalu Miłosza bez premier poetyckich, które już od siedmiu lat przybliżają światową poezję polskim czytelnikom dzięki współpracy organizatorów z polskimi wydawnictwami.

Autorzy publikacji spotkają się z festiwalową publicznością w przyszłym roku, kiedy Festiwal Miłosza wróci do tradycyjnego formatu.

Pierwszą poetycką propozycją jest ogłoszony drukiem przez Wydawnictwo a5 zbiór „Jestem stąd” Agi Mishol. Poetka znana jest już polskiej publiczności za sprawą przyznanej jej w ubiegłym roku Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. „W wierszach Mishol jest jakaś magiczna alchemia. Wabi to, co irracjonalne i zanurza się w głęboką cielesność” – pisze o najnowszym tomie poetki Edward Hirsch. Poezja jednej z czołowych izraelskich autorek ukazała się w tłumaczeniu Angeliki Adamczyk, Justyny Radczyńskiej i Beaty Tarnowskiej.

„Monument wykopaliska z Iliady” to tytuł opublikowanego przez Wydawnictwo Pogranicze tomu Alice Oswald. „Poezja Oswald ma zdolność otwierania przed czytelnikami nieoczywistych przestrzeni metafizycznych, a także przestrzeni historii. Szuka odpowiedzi na pytanie kim i gdzie jesteśmy, jak również o to, co ze swoim byciem czynimy, jak zagospodarowujemy miejsce i czas, w którym się znaleźliśmy” – tak o twórczości poetki pisze Magda Heydel, tłumaczka nowego tomu Oswald. Poetka, której debiut The Thing in the Gap-Stone Stile (1996) został wyróżniony Forward Poetry Prize, jest laureatką nagrody T.S. Eliota i prestiżowej kanadyjskiej Griffin’s Poetry Prize.

Trzecim premierowym tomikiem są „Pieśni progowe” amerykańskiego poety, eseisty i wykładowcy Petera Gizziego opublikowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Tłumacz Kacper Bartczak pisze o publikacji: „Tytuł w przypadku twórczomuści Gizziego sygnalizuje tak przejściowość, jak i opór. Rzuca on też światło na wieloletni program tej poezji, na jej przenikliwość i konsekwencję. Jest to wizja rozwijająca się w odpowiedzi na złowrogi wymiar przemian politycznych świata zachodniego, dotycząca roli, jaką może mieć w nim do odegrania poezja”. Gizzi jest autorem ośmiu tomów poetyckich, zdobywcą Lavan Younger Poet Award i stypendystą m.in. The Rex Foundation i The Howard Foundation.

Poeta, prozaik, eseista, autor tekstów piosenek, tłumacz literatury włoskiej, hiszpańskiej i portugalskiej – Ivan Štrpka jest autorem tomu wierszy zatytułowanego „Ciemne miejsca”. Książkę wydaną przez Instytut Mikołowski przetłumaczył Franciszek Nastulczyk, który tak pisze o nowym zbiorze słowackiego twórcy: „W świecie poezji Ivana Štrpki świat i człowiek stoją nadzy wobec istnienia, rzeczy i czasu. Sytuacja nas przerasta. Tylko język może nam wskazać drogę ucieczki albo powrotu do pierwotnej jasności”. Štrpka, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych słowackich poetów, jest laureatem najważniejszych nagród literackich na Słowacji, a jego książki zostały przełożone na języki niemiecki, portugalski, bułgarski, serbski, rumuński i polski.

Dzięki tłumaczeniom Teresy Tyszowieckiej BlasK! poznamy wiersze Anthony’ego Josepha, które ukażą się w książce „Afrykańskie korzenie UFO” wydanej przez Korporację Ha!art. „Lektura tego tomu to podróż niesamowita” – mówi redaktor prowadząca Aleksandra Małecka. „Grozi eksplozją głowy od olśnień językowo-ikonograficzno-kulturowych z pogranicza astrologii, mitologii, fantastyki, folkloru i magii ludowej, muzyki i biologii. A równocześnie obok nowatorstwa formalno-tematycznego oszałamia warstwa brzmieniowa i wizualno-wyobrażeniowa”. Joseph jest autorem czterech zbiorów poetyckich i trzech powieści. Jego pasją jest również muzyka – wydał siedem dobrze przyjętych albumów. Wykłada literaturę, teorię krytyki i kreatywne pisanie na De Montfort University.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska