- Bez wątpienia Karolina Lanckorońska to niezwykle barwna postać i prawdziwy świadek historii. Natomiast wystawa to kontynuacja pewnej myśli, która zrodziła się w naszym muzeum już jakiś czas temu. Dotąd narracja o czasach wojny, bohaterach i ich niezwykłych czynach ograniczała się tylko do mężczyzn. Jest to oczywiście zrozumiałe. To głównie mężczyźni z bronią w ręku uczestniczyli w walkach i bitwach wojennych. Co nie oznacza wcale, że równie bohaterskich i heroicznych czynów nie dokonywały kobiety. Najwyższy czas przypomnieć ich zasługi i czyny, których jest długa lista – wyjaśnia Izabela Cisek, kuratorka Muzeum AK.
Karolina Lanckorońska urodziła się pod koniec XIX w. w Buchbergu (obecnie w Austrii). Pochodziła z bardzo zamożnej i znaczącej rodziny. Dzieciństwo i okres studiów spędziła w Wiedniu i w Rzymie, do Polski przyjeżdżała co rok, na kilkumiesięczne wakacje. Interesowała się historią sztuki i jako pierwsza Polka uzyskała w tej dziedzinie habilitację.
W latach 30. zamieszkała we Lwowie, gdzie wykładała na uniwersytecie Jana Kazimierza, a jakże – historię sztuki. Po wybuchu wojny podjęła pracę konspiracyjną, najpierw we Lwowie, a następnie w Krakowie. Współpracowała z PCK i Radą Główną Opiekuńczą.
W 1942 roku została aresztowana przez Niemców i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, w którym przebywała do kwietnia 1945 r. Po wojnie wstąpiła w szeregi II Korpusu Polskiego.
Nigdy na stałe nie wróciła do Polski. Zamieszkała w Rzymie, gdzie zajmowała się pracą naukową i wydawniczą. Była współzałożycielką Polskiego Instytutu Historycznego i Fundacji Lanckorońskich. Jako ostatnia z rodu, spuściznę Lanckorońskich przekazała polskim instytucjom kulturalnym.
Zmarła w Rzymie w roku 2002, tam też została pochowana.
W zbiorach Lanckorońskich znajdowały się dzieła znamienitych malarzy, także polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego. Karol Lanckoroński był mecenasem tego ostatniego.
Oryginały fotografii znajdują się w zbiorach Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Wystawa "Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska" będzie dostępna od 20 listopada w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12.
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!
Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely
