Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaża z widokiem na Rynek Główny. Pałac Krzysztofory otwiera wystawę o Wiśle w Krakowie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Muzeum zaprosiło do współpracy wiele osób instytucji, które są partnerami wystawy, a w licznych przypadkach współautorami jej fragmentów.
Muzeum zaprosiło do współpracy wiele osób instytucji, które są partnerami wystawy, a w licznych przypadkach współautorami jej fragmentów. Joanna Urbaniec / Poilska Press
Od 13 kwietnia w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 można odwiedzać wystawę czasową "Wisła. Re-kreacja". Tym samym oddział Muzeum Krakowa otwiera dla zwiedzających nową przestrzeń ekspozycyjną z widokiem na Sukiennice i kościół Mariacki.

FLESZ - Ile wydamy na święta?

od 16 lat

Na przestrzeni wieków rzeki umożliwiały miastom rozwój, służyły transportowi, pełniły funkcje obronne, od XIX wieku były i są miejscem rekreacji. W ostatnich latach zauważyć można ponowny zwrot miast ku rzekom i docenienie ich roli w przestrzeni miejskiej. Na współczesnej roli i charakterze rzeki w kontekście miasta, a dokładniej - o Wiśle w Krakowie - opowiada wystawa "Wisła. Re-kreacja".

Ten tytuł wskazuje z jednej strony na formę wystawy, która zaprasza nas do rekreacji nad Wisłą, a z drugiej zwraca uwagę na zadanie, które stoi przed miastem, aby Wisłę re-kreować, to znaczy cały czas zajmować się nią w taki sposób, aby służyła miastu i jego mieszkańcom. A więc poświęcamy tę wystawy roli rekreacyjnej naszej ukochanej rzeki, królowej polskich rzek - mówi dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Na wystawę składa się 10 tematycznych sal na drugim piętrze Pałacu Krzysztofory. Odwiedzający mijają makietę przedstawiającą widok satelitarny krakowskiego odcinka Wisły i wchodzą do sali zaaranżowanej jako fragment bulwaru wraz z leżakami, gdzie znalazły się również opowieści o dawnych krakowskich plażach i sposobach korzystania z nich oraz przebieralnia ze strojami i sprzętem plażowych z różnych lat. W kolejnej sali zaprezentowane zostały prace artystów, którzy tworzyli na rzece, dzięki niej, pod jej wpływem albo pokazywali ją w swoich dziełach. Muzeum opowiada także o współczesnych krakowianach, którzy nawiązują do tradycji flisarstwa, o historii żeglugi pasażerskiej na Wiśle, imprezach od wieków odbywających się przy rzece, przypomina historię sportu rekreacyjnego, mówi o współczesnych możliwościach korzystania z rzeki, a także planach nowego zaaranżowania otaczających ją terenów.

- Chcemy Krakowianom pokazać, że Wisła w Krakowie to nie jest tylko zakole pod Wawelem. Krakowska Wisła ciągnie się od Skawiny po Niepołomice, to w sumie 40 km rzeki, bardzo różnorodnej. Przyjęliśmy zasadę, że punktem wyjścia dla tej wystawy jest współczesność. Kolejne tematach podejmujemy na zasadzie retrospekcji - mówi kurator wystawy Mateusz Niemiec.

Ekspozycji towarzyszy ścieżka tematyczna dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz kącik dla dzieci. To pierwsza, nie licząc tradycyjnego pokazu szopek, wystawa czasowa na drugim piętrze Pałacu Krzysztofory, w niedawno wyremontowanych i przystosowanych do nowych potrzeb salach Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska