FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

"Wyobraź sobie jak twoja okolica, cała Polska, a może nawet świat, mogą wyglądać za kolejne 100 lat. Opisz to lub narysuj lub nagraj przesłanie do przyszłości, a następnie wyślij do nas! Być może, wzorem książek Stanisława Lema, to właśnie twoja wizja przedstawi rzeczywistość kolejnych pokoleń” - zachęcają organizatorzy akcji społecznej Serce Kapsuły Czasu.
Pierwszym etapem projektu była realizacja projektu Kapsuły Czasu, który został wyłoniony w ogłoszonym dwa lata temu konkursie. Rzeźba ze złotą kopułą inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego według zwycięskiego pomysłu Aleksandra Rokosza stanęła właśnie przed gmachem Muzeum Narodowego.
- Kapsuła musi przetrwać sto lat, odbyć podróż w czasie, stąd jej forma przypominająca sondę kosmiczną, łazika, który niesie dla ludzi żyjących w 2120 roku wiadomość ukrytą w jej Sercu – mówi Aleksander Rokosz. - Głównym zadaniem kopuły Kapsuły Czasu jest obijanie świata, który ją otacza, bycie zwierciadłem rzeczywistości.
- To pierwsze miejsce, w którym Kapsuła Czasu gości, ponieważ cały projekt ma charakter mobilny, Kapsuła pojawi się również w innych miejscach w Krakowie i nie tylko - mówi Agnieszka Cudek z Fundacji TworzyMy Kraków. - Przed Muzeum Narodowym Kapsuła Czasu będzie stała do 31 lipca, potem zostanie przeniesiona na teren kompleksu kawiarniano-pubowego przy Dolnych Młynów 10, gdzie z kolei pozostanie do końca sierpnia. Na początku września zostanie przeniesiona na Plac Szczepański, gdzie zostało zaplanowane uroczyste zamknięcie Serca Kapsuły Czasu.
Do tego czasu będą gromadzone prace literacko-plastyczne na temat wyobrażeń dotyczących przyszłości, które wypełnią serce Kapsuły. W ramach tej akcji, w postaci konkursu literacko-plastycznego, kilka tysięcy osób z całej Polski już przysłało prace, a organizatorzy będą je gromadzić do września, kiedy uroczyści zostaną zamknięte w Sercu Kapsuły Czasu.
Docelowo ma zostać otwarta za sto lat, ale po raz pierwszy jej zawartość ujrzy światło dzienne za 10 lat, kolejne otwarcia zaplanowane zostały w cyklach co 25 lat, w kolejnych pokoleniach.
- Celem istnienia Kapsuły jest konfrontacja wizji dotyczących przyszłości z rzeczywistością. Chcemy by przy okazji otwarcia Kapsuły odbywały się panele z udziałem ekspertów związanych z rodzajem prac, które znajda się w jej Sercu, historyków, socjologów, którzy będą mogli dokonywać oceny zbieżności tych wizji z rzeczywistością – mówi Cudek.
Zanim zostanie otwarta, Kapsuła Czasu ma podróżować po Polsce i pojawiać się w najważniejszych punktach kulturalno-rozrwkowych. Miejscem, w którym spocznie docelowo będzie Kampus Uniwersytety Jagiellońskiego.
Pomysłodawcy akcji cały czas gromadzą prace, które wypełnia Serce Kapsuły. Można je przesyłać w formie cyfrowej za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie fundacji TworzyMy Kraków.