Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed gmachem Muzeum Narodowego stanęła Kapsuła Czasu, jej serce wypełnią prace ukazujące wizje przyszłości

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Serce "Kapsuły Czasu" wypełnią prace artystyczne przedstawiające wyobrażenia Polaków na to, jak ich „Małe Ojczyzny”, Polska i świat wyglądać mogą na przestrzeni wieku
Serce "Kapsuły Czasu" wypełnią prace artystyczne przedstawiające wyobrażenia Polaków na to, jak ich „Małe Ojczyzny”, Polska i świat wyglądać mogą na przestrzeni wieku Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Przed Muzeum Narodowym stanęła połyskująca złotem Kapsuła Czasu, jej serce wypełnią prace plastyczne i literackie przedstawiające wizję przyszłości, by kolejne pokolenia mogły skonfrontować się z naszymi wyobrażeniami o ich świecie.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

"Wyobraź sobie jak twoja okolica, cała Polska, a może nawet świat, mogą wyglądać za kolejne 100 lat. Opisz to lub narysuj lub nagraj przesłanie do przyszłości, a następnie wyślij do nas! Być może, wzorem książek Stanisława Lema, to właśnie twoja wizja przedstawi rzeczywistość kolejnych pokoleń” - zachęcają organizatorzy akcji społecznej Serce Kapsuły Czasu.

Pierwszym etapem projektu była realizacja projektu Kapsuły Czasu, który został wyłoniony w ogłoszonym dwa lata temu konkursie. Rzeźba ze złotą kopułą inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego według zwycięskiego pomysłu Aleksandra Rokosza stanęła właśnie przed gmachem Muzeum Narodowego.

- Kapsuła musi przetrwać sto lat, odbyć podróż w czasie, stąd jej forma przypominająca sondę kosmiczną, łazika, który niesie dla ludzi żyjących w 2120 roku wiadomość ukrytą w jej Sercu – mówi Aleksander Rokosz. - Głównym zadaniem kopuły Kapsuły Czasu jest obijanie świata, który ją otacza, bycie zwierciadłem rzeczywistości.

- To pierwsze miejsce, w którym Kapsuła Czasu gości, ponieważ cały projekt ma charakter mobilny, Kapsuła pojawi się również w innych miejscach w Krakowie i nie tylko - mówi Agnieszka Cudek z Fundacji TworzyMy Kraków. - Przed Muzeum Narodowym Kapsuła Czasu będzie stała do 31 lipca, potem zostanie przeniesiona na teren kompleksu kawiarniano-pubowego przy Dolnych Młynów 10, gdzie z kolei pozostanie do końca sierpnia. Na początku września zostanie przeniesiona na Plac Szczepański, gdzie zostało zaplanowane uroczyste zamknięcie Serca Kapsuły Czasu.

Do tego czasu będą gromadzone prace literacko-plastyczne na temat wyobrażeń dotyczących przyszłości, które wypełnią serce Kapsuły. W ramach tej akcji, w postaci konkursu literacko-plastycznego, kilka tysięcy osób z całej Polski już przysłało prace, a organizatorzy będą je gromadzić do września, kiedy uroczyści zostaną zamknięte w Sercu Kapsuły Czasu.

Docelowo ma zostać otwarta za sto lat, ale po raz pierwszy jej zawartość ujrzy światło dzienne za 10 lat, kolejne otwarcia zaplanowane zostały w cyklach co 25 lat, w kolejnych pokoleniach.

- Celem istnienia Kapsuły jest konfrontacja wizji dotyczących przyszłości z rzeczywistością. Chcemy by przy okazji otwarcia Kapsuły odbywały się panele z udziałem ekspertów związanych z rodzajem prac, które znajda się w jej Sercu, historyków, socjologów, którzy będą mogli dokonywać oceny zbieżności tych wizji z rzeczywistością – mówi Cudek.

Zanim zostanie otwarta, Kapsuła Czasu ma podróżować po Polsce i pojawiać się w najważniejszych punktach kulturalno-rozrwkowych. Miejscem, w którym spocznie docelowo będzie Kampus Uniwersytety Jagiellońskiego.

Pomysłodawcy akcji cały czas gromadzą prace, które wypełnia Serce Kapsuły. Można je przesyłać w formie cyfrowej za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie fundacji TworzyMy Kraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska