Krakowianie pamiętają jeszcze zakład fotograficzny "Bracia Karaś", który Adam Karaś prowadził wraz z bratem Wiktorem najpierw w domu rodzinnym przy ul. Czarnowiejskiej 5, potem przy ul. Szewskiej 12. Pod tym drugim adresem fotograficzne atelier Adama Karasia działało od 1932 roku aż do jego śmierci w 1986 roku.
"Jego atelier fotograficzne było jednocześnie mieszkaniem, lampy studyjne miały swoje imiona, a kolejne aparaty podlegały modyfikacjom i ulepszeniom. Adam Karaś (1896–1986) wokół fotografii zbudował swoje życie, a pierwsza retrospektywna wystawa jego twórczości to zaproszenie do świata tego ekscentrycznego twórcy, pasjonata fotografii, konstruktora i wynalazcy" - zapowiada wystawę Muzeum Fotografii.
W swoim atelier portretował kolejne pokolenia krakowian, ale jego przygoda z fotografią nie kończyła się na portretach. Adam Karaś tworzył fotoratury - fotomontaże z wykorzystaniem fotografii, eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film.
Prace Adama Karasia po jego śmierci trafiły do zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie.
"W świecie Adama Karasia między życiem a fotografią nie było wyraźnych granic – właśnie dlatego pierwsza retrospektywna wystawa tego wyjątkowego fotografa to zaproszenie do jego osobistego, fotograficznego świata. Pośród charakterystycznych, wykorzystujących światłocienie portretów, fotoratur, wynalazków i napisów prezentujących szczególną teorię fotografii wyznawaną przez Adama Karasia, na wystawie będzie można poczuć się przez chwilę jak w jego studio przy Czarnowiejskiej czy Szewskiej" - zapowiada MuFo.
Wystawa potrwa do 29 września w siedzibie głównej MuFo przy ul. Rakowickiej 22A.
